PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudują skrzyżowanie w Olsztynie

  • PAP    20 września 2013 - 15:16
Przebudują skrzyżowanie w Olsztynie

13,6 mln zł kosztować będzie przebudowa w Olsztynie newralgicznego skrzyżowania dróg krajowych: nr 51 - prowadzącej do przejścia polsko-rosyjskiego i nr 16 - prowadzącej na Wielkie Jeziora Mazurskie. Unijne dofinansowanie inwestycji wynosi 85 proc. - podał urząd miasta.
W piątek w urzędzie miasta w Olsztynie prezydent Piotr Grzymowicz podpisał umowę z dyrektorem olsztyńskiego oddziału Skanska Grzegorzem Dąbrowskim - wykonawcą modernizacji. Przebudowa potrwa 9 miesięcy, a zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu wprowadzona zostanie już w sobotę.

Przebudowa tego niezwykle ważnego dla Olsztyna skrzyżowania będzie obejmować wymianę nawierzchni na jezdni, budowę dodatkowych pasów drogi, połączenie ich z buspasami - jezdniami przeznaczonymi wyłącznie dla autobusów i taksówek. Powstaną także ścieżki rowerowe.

Modernizacja skrzyżowania będzie wymagała wyburzenia dwóch budynków stojących nieopodal.

Skrzyżowanie dróg 51 i 16 w Olsztynie jest ważne nie tylko dla ruchu lokalnego, ale także regionalnego i międzynarodowego. Olsztyn wciąż nie ma obwodnicy; przez miasto przejeżdżają zatem samochody poruszające się drogą krajową nr 16 z Ostródy w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich, jak i pojazdy jadące drogą krajową nr 51 od strony Warszawy do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego.

Jest to także skrzyżowanie, przez które muszą przejechać mieszkańcy, kierując się do miasteczka studenckiego w Kortowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, a także na duże osiedla położone na obrzeżach miasta. Tą trasą jadą również turyści i mieszkańcy, którzy chcą wypocząć nad dwoma jeziorami: Krzywym i Długim w Olsztynie. W ciągu doby przez skrzyżowanie to przejeżdża 50 tys. aut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • dajan55, 2013-09-25 19:48:39

    Akurat na styku dróg 16 i 51 w Olsztynie są 2 skrzyżowania ponieważ część trasy jest wspólna - mniemam że poprawią oba jeśli redaktor nie wyszczególnił - chyba że o 2 w ogóle nie wie - a to już by było niepoważne !!!
  • obywatel, 2013-09-23 15:05:19

    Fantastyczny artykuł. Redaktor nawet nie pofatygował się, żeby poinformować czytelników jakie są nazwy krzyżujących się ulic...