PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudują torowisko i ulice w Krakowie

  • PAP    20 lutego 2012 - 16:42
Przebudują torowisko i ulice w Krakowie

Około 214 mln zł będzie kosztować przebudowa ciągu tramwajowo-drogowego od ronda Mogilskiego do placu Centralnego w Krakowie. Władze miasta liczą, że inwestycja zostanie częściowo sfinansowana z funduszy unijnych.
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) rozpisał właśnie przetarg dotyczący przygotowania dokumentacji projektowej i realizacji inwestycji. Przedstawiciele tej instytucji szacują, że pierwsze prace budowlane mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku i zakończyć po dwóch latach.

Wykonawca inwestycji będzie miał za zadanie przebudowę torowiska tramwajowego wzdłuż ulicy Mogilskiej i Jana Pawła II do placu Centralnego (około 6,5 km) oraz dostosowanie go do wymogów szybkiego tramwaju, w tym włączenie do specjalnego systemu sterowania ruchem. Przy okazji zmodernizowane będą jezdnie ulic oraz skrzyżowań.

Drugie zadanie będzie polegało na rozbudowie skrzyżowania ulic Lema - Meissnera - al. Jana Pawła II. W ramach tego elementu ulica Lema, która obecnie kończy się na wysokości budowanej hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach, zostanie połączona z aleją Jana Pawła II i ulicą Meissnera.

Trzecie zadanie to budowa stacji trakcyjnej w rejonie pętli Wieczysta. W jego ramach wyremontowany będzie most na rzece Białusze, a także przejścia podziemne pod rondem Czyżyńskim.

Miasto czyni starania, aby przebudowa ciągu tramwajowo-drogowego od ronda Mogilskiego do placu Centralnego została częściowo sfinansowana z funduszy unijnych. Projekt znajduje się na liście indykatywnej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a w czerwcu zeszłego roku zawarto preumowę na jego dofinansowanie.

Zgodnie z dokumentacją aplikacyjną, koszt projektu wynosi około 214 mln zł, z czego unijne wsparcie miałoby wynieść prawie 91 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Środek osiedla, 2012-02-20 22:15:02

    Oj,warto,warto!!! Jeżdżąc po takich wybojach jak dotychczas, można sobie zrujnować cały pojazd ! Koszty są nieuniknione.Podobnie jak przebudowa.Tak sądzę!!!
  • pistacja, 2012-02-20 22:01:12

    wszystko trzeba przebudowac ale warto