PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudują wał przeciwpowodziowy w Koćmierzowie

  • PAP    28 sierpnia 2014 - 09:30

Strategiczny odcinek wału przeciwpowodziowego na Wiśle w Sandomierzu, który został przerwany podczas powodzi w 2010 r. zostanie przebudowany. W pobliskim Koćmierzowie ruszyły prace na odcinku od huty szkła do granicy z Podkarpaciem.
Jak wyjaśnił kierownik oddziału Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Jacenty Czajka, zabezpieczenia przeciwpowodziowe zostaną podwyższone o 1,4 m. Dodatkowe wzmocnienia konstrukcji mają sięgać 10 metrów poniżej poziomu stopy wału. Wszystko po to, by jeszcze lepiej chronić prawobrzeżną część miasta przed wielką wodą.

Dla ułatwienia ewentualnych działań przeciwpowodziowych w ramach inwestycji wybudowane zostaną drogi dojazdowe do wałów o długości prawie 2 km. Całość ma być gotowa w połowie 2015 roku. Koszty prac wyceniono na 8,2 mln zł. Pieniądze na inwestycje pochodzą z Programu Rozwoju Obszarow Wiejskich.

"To bardzo ważny odcinek. Dość powiedzieć, że podczas powodzi w 2010 roku, to właśnie w tym miejscu przelała się woda i zniszczyła wał" - mówi Czajka.

Nowo budowane zabezpieczenia powstają na odcinku od huty szkła do granicy administracyjnej z Podkarpaciem. W sąsiednim województwie prace jeszcze się nie zaczęły. Prawdopodobnie ruszą w przyszłym roku.

W wyniku powodzi w 2010 roku w Sandomierzu zostało zalanych 11 km kw. terenu i 820 domów. Straty oszacowano na ponad 0,5 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.