PARTNER PORTALU
  • BGK

Przecierają szlak samorządom

  • Przegląd prasy/Puls Biznesu    22 grudnia 2011 - 07:45
Przecierają szlak samorządom

Jak zbudować szkołę, odliczyć VAT i nie zwiększać długu? Odpowiedź przyszła z Wieliczki.
W połowie grudnia Powiatowy Park Rozwoju w Wieliczce ogłosił przetarg na wykonanie drugiego etapu budowy zespołu szkół. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie eksperymentalna formuła realizacji przedsięwzięcia – pisze „Puls Biznesu”.

Do realizacji celu publicznego została wyznaczona komercyjna spółka, specjalnie utworzona przez powiat wielicki. Do tej pory samorządy – decydując się na edukacyjne projekty infrastrukturalne – realizowały je na własne konto.

W tym wypadku został użyty wehikuł inwestycyjny, który pozwoli na odliczenie podatku VAT (który zwykle jest końcowym kosztem dla samorządów) oraz umożliwi przeniesienie ciężaru długu z powiatu na jego zależną spółkę. To ważne w kontekście prób ograniczania zadłużenia gmin, powiatów i województw.

Samorządowa spółka szacuje, że prace budowlane zamkną się w przedziale21-25 mln zł). Przetarg jest otwarty, o wyborze wykonawcy zdecyduje najniższa cena.

Samorządowcom została jeszcze jedna rzecz do załatwienia – finansowanie przedsięwzięcia. Zdecydowali, że spółka wyemituje obligacje – podaje „Puls Biznesu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.