PARTNER PORTALU
  • BGK

Przed Halą Stulecia powstanie parking za 62 mln

  • PAP    19 stycznia 2013 - 12:16
Przed Halą Stulecia powstanie parking za 62 mln

Pod koniec stycznia rozpocznie się budowa podziemnego parkingu przy Hali Stulecia we Wrocławiu. Obiekt pomieści 770 samochodów osobowych i 20 autokarów, a koszt inwestycji, która ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2014 r., to 62 mln zł.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Hali Stulecia Agnieszka Wardawa, parking zostanie wbudowany na tyłach hali przy ul. Kopernika, w miejscu gdzie znajduje się obecnie plac postojowy.

W trakcie zorganizowanej w 1913 r. Wystawy Stulecia znajdował się tam tymczasowy pawilon Wystawy Budownictwa Ogrodowego, który poza funkcją wystawienniczą służył także obsłudze gości, pełnił funkcję restauracyjną oraz informacyjną. "Pawilon ostatecznie rozebrano, a działka użytkowana, jako ogród ozdobny, była wielokrotnie wykorzystywana, jako miejsce dla tymczasowych pawilonów budowanych w celach targowo - wystawienniczych" - mówiła rzeczniczka.

Obecny projekt zakłada budowę trzykondygnacyjnego, podziemnego parkingu, który będzie mógł pomieścić 770 samochodów osobowych. Na poziomie terenu powstanie także podjazd z placem manewrowym na 20 autokarów, natomiast na poziomie pierwszej kondygnacji znajdą się toalety. Przebudowane zostaną także ulice znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu.

Przetarg na budowę parkingu ogłoszono w kwietniu 2011 r., rok później podpisana została umowa z głównym wykonawcą prac firmą Budimex Parking Wrocław. W połowie stycznia wydane zostało pozwolenie na budowę i przekazano plac budowy głównemu wykonawcy. Rozpoczęcie pierwszych prac zaplanowano na 28 stycznia.

Wrocławska Hala Stulecia powstała na początku XX wieku dla uczenia 100. rocznicę wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy. Autorem projektu hali był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925.

Obiekt pełni obecnie rolę hali wystawienniczej, odbywają się tam także mecze, m.in. koszykówki i spektakle operowe. W 1997 r. hala gościła papieża Jana Pawła II i uczestników Kongresu Eucharystycznego.

13 lipca 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Obiekt uznany został za twórczy i innowacyjny przykład rozwoju technik budowlanych w dużych konstrukcjach zbrojonych, wyznaczający jeden z punktów zwrotnych w historii wykorzystywania stali do wzmocnienia struktur budowlanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.