PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedłuża się remont wieży ratuszowej

  • PAP    4 listopada 2011 - 09:30

O blisko miesiąc, tj. do końca listopada, przedłuży się gruntowny remont, jakiemu od kilku miesięcy poddawana jest wieża olsztyńskiego ratusza.
W wyniku już przeprowadzonych prac charakterystyczna wieża zmieniła kolor z różowego na szary.

Remont ratuszowej wieży, który rozpoczął się przed wakacjami, miał się zakończyć 31 października. Jak poinformowała rzecznik ratusza Aneta Szpederska, wykonawca wystąpił do magistratu z prośbą o przedłużenie prac do 25 listopada i wszystko wskazuje na to, że uzyska zgodę na dłuższe prace.

„W uzasadnieniu wyjaśnił że nowa, dwuwarstwowa technologia kładzenia tynku zajęła więcej czasu niż pierwotnie zakładano. Na wieży podczas prac remontowych przez lata dokładano kolejne warstwy tynku tak, że w niektórych miejscach miał on 5-10 cm. Wykonawca musiał to wszystko oczyścić, aż do cegieł i dopiero mógł kłaść tynk odtworzeniowy” – powiedziała Szpaderska.

Podczas zbijania kolejnych warstw tynku konserwatorzy zbadali także pierwotną kolorystykę ratuszowej wieży. Okazało się, że nie była ona różowa – jak dotychczas – a szara, a okna wieży były ciemnoczerwone. W takich też kolorach odnawiana jest teraz wieża magistratu.

„Ponieważ wiele osób dopytuje się o nową kolorystykę wieży ratusza poprosiliśmy o wyniki badań, na podstawie których zmieniono kolor wieży. Dotychczas ich jednak nie otrzymaliśmy” – przyznała wojewódzki konserwator zabytków w Olsztynie Barbara Zalewska. Dodała jednak, że nie kwestionuje ona nowej kolorystyki. „Pierwotnie wieża na pewno nie była różowa jak to było do niedawna” – zastrzegła.

Remont wieży olsztyńskiego ratusza prowadzony jest w oparciu o program prac konserwatorskich.

Stojący w samym centrum Olsztyna ratusz jest najbardziej charakterystycznym zabytkiem Olsztyna, zbudowano go w latach 1912-1915 na terenie dawnego cmentarza.

Stan techniczny wieży przed remontem był tak kiepski, że wchodził tam tylko zegarmistrz doglądający zamontowanych tam zegarów i konserwatorzy. Koszty remontu wieży finansowane są z kasy olsztyńskiego ratusza.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.