PARTNER PORTALU
 • BGK

Przedłuży się renowacja olsztyńskiego teatru

 • PAP    9 stycznia 2012 - 18:50
Przedłuży się renowacja olsztyńskiego teatru

Do końca 2012 roku przedłuży się rewitalizacja Teatru im Stefana Jaracza w Olsztynie. Powodem zmiany terminu zakończenia prac jest odkrycie podczas modernizacji zabytkowych malowideł pokazujących pierwotną kolorystykę olsztyńskiego teatru.
Początkowo zakończenie modernizacji teatru planowano w marcu 2012 rok. Jednak odkrycie podczas remontu malowideł na ścianach spowodowała konieczność ich zbadania przez konserwatora.

Jak poinformowała miejski konserwator zabytków w Olsztynie Anna Juszczyszyn w czasie rewitalizacji odkryto pierwotną kolorystykę wnętrza teatru i pierwotny wystrój.

- Ciekawe detale, elementy ornamentalne, intensywne teatralne kolory - bordo, fiolet, zieleń podkreślają funkcje budynku. W malarni odkryto np. namalowane elementy stroju kowbojskiego- podkreśliła Juszczyszyn.

Jak powiedział PAP dyrektor Teatru Janusz Kijowski z powodu znaleziska renowacja teatru przedłuży się co najmniej o kilka miesięcy. Najprawdopodobniej - jak ocenia dyrekcja teatru -modernizacja zakończy się w 2012 roku, ale kilka pierwszych miesięcy 2013 roku zajmie zorganizowanie w nim pracy.

Całkowity koszt inwestycji nie zmieni się, mimo przedłużenia prac i - tak jak stanowi zapis w umowie - wyniesie 41,5 mln zł. Unijne dofinansowanie inwestycji to 23,3 mln zł. Podczas renowacji zbudowana zostanie dodatkowa scena, powstanie łącznik między budynkiem głównym teatru a budynkiem Studium Aktorskiego oraz wyremontowany zostanie dach nad malarnią, zmodernizowana zostanie scena kameralna i odnowiona widownia dużej sceny i foyer.

Na czas remontu aktorzy teatru występują na scenie tymczasowej w pawilonie przy ulicy Pstrowskiego w Olsztynie (zabierz głos/oceń prezydenta).

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie został założony w roku 1925 przez Niemców jako Treudank - dar dla miejscowej ludności za wygrany plebiscyt. Do 1945 roku sztuki grano w języku niemieckim. Dobre warunki akustyczne umożliwiały również wystawianie oper i operetek. Po II wojnie światowej, 17 listopada 1945 roku, działalność polskiej sceny zainaugurowano premierą "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • TERESA, 2012-01-09 23:34:45

  Tak,sztuka to interdyscyplinarna bestia !
 • Toni, 2012-01-09 23:27:08

  czyżby czasu nie mieli wystarczającego? Może ich coś bardziej interesującego wciągnęło, skoro teatr odszedł na dalszy plan?
 • Ojatwo, 2012-01-09 19:38:04

  to niezbyt miła wiadomość...