PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedwojenna placówka doczeka się modernizacji

  • PAP    8 czerwca 2010 - 17:58
Przedwojenna placówka doczeka się modernizacji

Dojdzie do remontu Teatru im. Stefana Jaracza. 42 mln złotych kosztować będzie modernizacja i rozbudowa placówki. Będzie to pierwszy remont budynku od czasu jego powstania w 1925 roku. Aktorzy na dwa lata przeniosą się na sceny gościnne.
24 mln zł to unijne dofinansowanie, 18 mln zł dołożył samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Rewitalizacja rozpocznie się w lipcu 2010 roku, zakończenie inwestycji planowane jest w marcu 2012 roku - poinformowała wicedyrektor teatru Beata Ochmańska.

Wykonawcą inwestycji jest "Przemysłówka" Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Holding w Olsztynie. Restauracja teatru przewiduje budowę małej sceny Margines, przebudowana zostanie także widownia przy scenie głównej i foyer teatru, wyremontowana zostanie scena kameralna oraz wybudowany łącznik między teatrem a znajdującym się w sąsiedztwie studium aktorskim. Wyremontowana zostanie także elewacja budynku i otoczenie teatru.

W czasie generalnego remontu placówki aktorzy będą występować na różnych scenach w miastach regionu m.in. w użyczonym przez olsztyńską spółdzielnię mieszkaniową Pojezierze budynku a także najprawdopodobniej w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie i olsztyńskim Miejskim Ośrodku Kultury.

Jak zapewnił dyrektor teatru Janusz Kijowski przez dwa lata rewitalizacji normalnie odbywać się będą premiery a także festiwale, takie jak międzynarodowy festiwal teatralny Demoludy oraz olsztyńskie spotkania teatralne.

Olsztyński teatr już korzystał z unijnych pieniędzy. W 2006 roku za 13 mln zł zmodernizowano scenę główną teatru oraz zbudowano studium aktorskie.

Teatr w Olsztynie został założony w roku 1925 przez Niemców, jako dar dla miejscowej ludności za wygrany plebiscyt. Do 1945 roku sztuki grano w nim sztuki w języku niemieckim. Dobre warunki akustyczne umożliwiały również wystawianie oper i operetek, które cieszyły się największym powodzeniem publiczności. W repertuarze znajdowały się utwory Bizeta, Verdiego, Rossiniego, a nawet tetralogia Wagnera.

Po II wojnie światowej, 17 listopada 1945 roku, działalność polskiej sceny zainaugurowano premierą "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W warunkach, jak wspominają kronikarze, prawdziwie spartańskich - w budynku zdewastowanym, pozbawionym ogrzewania, bieżącej wody, szyb i zaplecza teatralnego. Mimo to, pamiętnego wieczoru, gdy uszyta z worków kurtyna poszła w górę, ze sceny po raz pierwszy od 1925 roku, padło polskie słowo.

Pionierski zespół artystyczny tamtych lat tworzyli między innymi: Maria Homerska, Hanna Skarżanka, Eugenia Śnieżko-Szafnaglowa, Karol Adwentowicz, Jan Kurnakowicz, Stanisław Igar, Stanisław Milski, Janusz Stachocki. Do legendy teatru przeszedł okres dyrekcji Aleksandra Sewruka, który kierował sceną Olsztyn-Elbląg w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie dyrektorem teatru jest reżyser teatralny i filmowy Janusz Kijowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.