PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejazd pod wiaduktem w Katowicach tylko w jedną stronę

  • PAP    14 października 2012 - 14:18
Przejazd pod wiaduktem w Katowicach tylko w jedną stronę

Jednokierunkowy przejazd pod ważnym wiaduktem kolejowym w centrum Katowic zostanie otwarty w poniedziałek. Umożliwi to częściowy powrót do dawnej organizacji ruchu: znów możliwy będzie przejazd z ul. Kochanowskiego, pod wiaduktem ul. św. Jana, do ul. Dworcowej.
To istotna wiadomość dla kierowców, ponieważ spowoduje likwidację dotychczasowego objazdu do ul. Dworcowej, przebiegającego ulicami Wojewódzką, Francuską i Tylną Mariacką. Od poniedziałku ul. Dworcowa wraz z Tylną Mariacką znowu staną się jednokierunkowe.

Rejon skrzyżowania ulic św. Jana, Kochanowskiego, Pocztowej i Dworcowej - wraz z przejazdem ul. św. Jana pod wiaduktem - jest przebudowywany. Prace są związane z trwającą budową nowego układu sieci tramwajowej na katowickim Rynku i pobliskich ulicach, a także budową nowego dworca kolejowego w Katowicach, pod którym ruch będzie odbywał się tunelem - w ciągu ul. Dworcowej.

Przed kilkoma miesiącami całkowicie zamknięto przejazd samochodów i tramwajów ul. św. Jana - pod wiaduktem. Wymieniono tam m.in. torowiska i nawierzchnie. 24 września przywrócono kursowanie pod wiaduktem tramwajów.

Pierwotnie ten odcinek drogi miał zostać otwarty dla samochodów za kilka miesięcy, razem z całym skrzyżowaniem ulic św. Jana, Kochanowskiego, Pocztowej i Dworcowej. Jednak w trakcie prowadzenia prac budowlanych okazało się, że można dokonać pewnych korekt w harmonogramie i bez obaw o bezpieczeństwo pieszych przywrócić ruch na tym ważnym dla ruchu w mieście odcinku.

Oddanie do użytku całego skrzyżowania wraz z tunelem pod dworcem PKP powinno nastąpić do końca 2012 r. Zgodnie z planem nowy, budowany od 1,5 roku dworzec ma zostać otwarty dla pasażerów 30 października. Na jego użytkowanie zgodziły się już nadzór budowlany, sanepid i straż pożarna.

W kolejnym etapie inwestycji związanej z nowym dworcem, na przełomie 2012 i 2013 r., ma być oddany podziemny terminal autobusowy. W podobnym czasie drożny ma być przejazd pod dworcem podziemnym odcinkiem ul. Dworcowej. Do połowy 2013 r. otwarta powinna zostać mieszcząca się w dworcowym kompleksie galeria handlowa, gdzie na 53 tys. m kw. znajdzie się 250 sklepów i punktów usługowych. Całości dopełni podziemny parking. W przyszłości obok kompleksu ma też stanąć biurowiec. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.