PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejęcie uzdrowiska zbyt ryzykowne

  • dziennikpolski24.pl, RR/Rynek Zdrowia    2 grudnia 2013 - 16:25
Przejęcie uzdrowiska zbyt ryzykowne

Marszałek województwa małopolskiego nie jest obecnie zainteresowany skomunalizowaniem Uzdrowiska Rabka, co oznaczałoby, że samorząd województwa stałby się jego właścicielem. Przyczyną są nieuregulowane roszczenia spadkobierców przedwojennych właścicieli kurortu.
Obecnie Uzdrowiska Rabka to jedna z ostatnich spółek państwowych na Podhalu. Ministerstwo Skarbu Państwa chciałby się jej pozbyć i sprzedać 1 mln 939 tys. 500 akcji stanowiących 91,06 proc. kapitału zakładowego spółki Uzdrowisko Rabka SA. Ale kolejne próby sprzedaży kończyły się niepowodzeniem.

Prywatyzacją rabczańskiego uzdrowiska zainteresowani byli m.in. spadkobiercy rodziny Kadenów, dawnych właścicieli znacjonalizowanego w 1948 roku kurortu Rabka. Jak informowała PAP, spadkobiercy reprezentowani przez Jana Wieczorkowskiego (byłego burmistrza Rabki) w maju ub. r. zostali, jako jedyni oferenci dopuszczeni przez MSP do dalszego etapu procedury prywatyzacyjnej tej spółki, jednak negocjacje zakończyły się fiaskiem.

MSP zaproponowało więc Małopolsce jego komunalizację, co oznaczałoby, że samorząd województwa staliby się jego właścicielem.

- Od lat roszczenia składają spadkobiercy przedwojennych właścicieli uzdrowiska - rodziny Kadenów. Walczą oni na różnych szczeblach o zwrot zagarniętego im kiedyś majątku. Dotychczas jednak nikt jasno nie powiedział im, że mają do niego prawo, czy też takiego nie mają. W związku z tym my jako Urząd Marszałkowski nie możemy i nie chcemy przejmować takiej firmy, która po pewnym czasie może zostać nam odebrana i zwrócona spadkobiercom - powiedział w Dzienniku Polskim Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.

Obecnie uzdrowisko Rabka dysponuje czterema sanatoriami i trzema dziecięcymi szpitalami uzdrowiskowymi. W czerwcu 2009 uruchomiono w Rabce-Zdroju tężnię solankową, która powstała w miejscu podobnej tężni, spalonej w czasie II wojny światowej. Jak zapewniają przedstawiciele uzdrowiska, 20-minutowy spacer wokół tężni można porównać do kilkunastogodzinnego pobytu nad morzem. Zabiegi z wykorzystaniem solanki uzupełniają niedobory składników mineralnych w organizmie - głównie jodu, chloru i sodu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.