PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejście graniczne w Szymanach: Rośnie znaczenie lotniska

  • aw/pap    16 października 2016 - 09:55
Przejście graniczne w Szymanach: Rośnie znaczenie lotniska
Z badań lotniska w Szymanach wynika, że z tego portu korzystają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur (fot.wikimedia.org/Tadeusz Rudzki)

W związku z planowanym uruchomieniem nowych lotów z Mazur do Londynu od 1 listopada na lotnisku w Szymanach będzie działało dodatkowe, całodobowe, przejście graniczne - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA ws. ustalenia dodatkowych lotniczych przejść granicznych.
Otwarcie dodatkowego przejścia granicznego umożliwi przeprowadzanie kontroli granicznej i celnej bez ograniczeń czasowych. Jak podkreślono w dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji zmiany zwiększą konkurencyjność lotniska, a także dochody powiązanych z nim przedsiębiorstw.

Z lotniska w Szymanach realizowane są obecnie loty krajowe do Wrocławia i Krakowa (latem były to także loty do Warszawy) oraz do Monachium, Berlina i Londynu (Luton). W listopadzie z Szyman zostaną także uruchomione połączenia na inne londyńskie lotnisko - Stansted.

Z badań lotniska w Szymanach wynika, że z tego portu korzystają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale także województwa podlaskiego (Suwałki, Białystok, Łomża) i mazowieckiego (Ostrołęka). Zdarzają się także pasażerowie z Elbląga, czy nawet Lublina.

Czytaj też: Port lotniczy w Szymanach obsłużył 10 tys. pasażerów

Zakończona na początku tego roku rozbudowa dawnego powojskowego lotniska w Szymanach kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogą wojewódzką nr 57.

Władze spółki "Warmia i Mazury" planują już kolejne inwestycje; chcą m.in. powiększyć płytę postojową o jedno stanowisko i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przed terminalem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.