PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejście kolejowe w Siemianówce

  • PAP    22 listopada 2011 - 16:02
Przejście kolejowe w Siemianówce

W grudniu ma być ogłoszony przetarg na budowę infrastruktury głównej części towarowego, kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce. Wartość projektu, dofinansowanego ze źródeł szwajcarskich, sięga 17,5 mln zł.
We wtorek podpisano w Białymstoku porozumienie dotyczące wykorzystania przy realizacji tego projektu, pieniędzy ze Szwajcarsko - Polskiego Programu Współpracy. Dofinansowanie z tego źródła do projektu pod nazwą "Wkład w poprawę przepustowości i kontroli kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce", to równowartość blisko 5 mln franków szwajcarskich.

Czytaj też: Szwajcarzy dołożą do Siemianówki

Obecny obiekt wykorzystywany przez służby graniczne i celne w Siemianówce nie spełnia standardów w zakresie prowadzenia odpraw celnych, przeładunku pod dozorem celnym, czy zgłaszania towarów akcyzowych wprowadzanych na obszar UE.

Dlatego w ramach projektu powstaną tam przede wszystkim nowe budynki służb, w tym do odpraw fitosanitarnych, wraz z wyposażeniem, rampa przeładunkowa czy część dróg. 3,5 ha gruntów pod inwestycję przekazała w formie darowizny gmina Narewka.

Do wykonania w kolejnych etapach inwestycji zostaną jeszcze inne obiekty, bez których jednak przejście będzie mogło już działać.

W harmonogramie prac założono, że po ogłoszonym w grudniu przetargu, prace budowlane zaczną się w maju 2012 roku. Zakończenie i przekazanie obiektów służbom zaplanowano na listopad 2013 roku.

Całkowita wartość przebudowy przejścia w Siemianówce, czyli prac objętych wsparciem funduszy szwajcarskich ale i innych, planowanych na kolejne lata, sięga 41,6 mln zł, z czego 26,7 mln zł pochodzić ma z budżetu wojewody podlaskiego, który odpowiada za budowę i utrzymanie przejść granicznych w regionie.

Według informacji Izby Celnej w Białymstoku (zabierz głos/oceń prezydenta), obecnie na przejściu w Siemianówce odprawianych jest 15 tys. wagonów rocznie. Głównie są to sprowadzane ze Wschodu paliwa, gaz propan butan, olej opałowy, węgiel czy cement.

Jak powiedziała kierownik oddziału celnego w Siemianówce Alina Stolc, obrót towarowy z roku na rok rośnie. W 2011 roku wpływ należności do Skarbu Państwa z odpraw na tym przejściu sięgnął do tej pory 200 mln zł, w 2010 roku było to 160 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.