PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Elbląga i regionu

  • wnp.pl    8 czerwca 2016 - 07:36
Przekop Mierzei Wiślanej to szansa dla Elbląga i regionu
Port morski w Elblągu (fot.Fot. Polimerek, licencja CC BY-SA 3.0)

Mam pewność, że przekopanie Mierzei Wiślanej przyczyni się do rozwoju północno-wschodniej Polski, a zarazem w niczym nie pogorszy walorów turystycznych tamtego regionu - mówi Krzysztof Kozłowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Czy przekopanie Mierzei Wiślanej jest inwestycją o charakterze gospodarczym czy spełnieniem deklaracji przedstawicieli obecnego rządu z okresu kampanii wyborczej?

- Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną to inwestycja o charakterze strategicznym - i dla gospodarki, i dla bezpieczeństwa narodowego.

Patrzymy na nią jako istotny element wzmocnienia pozycji gospodarczej północno-wschodniej części Polski, ale również jako element uczynienia z Polski ważnego węzła transportowego na poziomie międzynarodowym, również dla naszych wschodnich sąsiadów.

Jakie ma znaczenie gospodarcze?

- Po pierwsze, otwieramy port w Elblągu na pełne jego operacyjne wykorzystanie.

W ostatnich latach przeładowywał, w zależności od roku, od 200 do 250 tys. ton towarów. Istniejąca już tam infrastruktura pozwala jednak, bez wydania dodatkowej złotówki, na przeładunek 1 mln ton rocznie. Efekt z tej inwestycji jest natychmiastowy.

Po drugie, północno-wschodnia część Polski zyskuje przeładunkowy hub, usprawni m.in. transport kontenerów z trójmiejskich portów, co pociągnie za sobą rozwój aktywności gospodarczej w regionie.

Pamiętajmy, że to nie tylko koniunktura dla samego portu, ale konieczność rozwoju infrastruktury dostępowej oraz przedsiębiorstw logistycznych. Miejsca pracy są generowane nie tylko w samym porcie, lecz również w całym jego otoczeniu biznesowym.

Całość czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • umbra, 2016-06-08 13:46:39

    Rosja zapłaci każde pieniądze pseudoekolgom i "pożytecznym idiotom" za utrudnianie tej inwestycji.