Przekop przez Mierzeję Wiślaną: wiceminister zdradza termin rozpoczęcia prac

Rozpoczęcie prac budowlanych przy przekopie przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na listopad przyszłego roku.
Przekop przez Mierzeję Wiślaną: wiceminister zdradza termin rozpoczęcia prac
Przekop przez Mierzeję Wiślaną umożliwi rozwój portu w Elblągu. (fot.port.elblag.pl)

• Wcześniej, bo w drugim kwartale 2018 roku, powinna zostać wydana decyzja środowiskowa w tej sprawie - poinformował Grzegorz Witkowski, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

• Szacujemy, że decyzja środowiskowa będzie wydana w drugim kwartale przyszłego roku - powiedział Witkowski.

• Poinformował też, że równocześnie z inwestycją kanału na Mierzei Wiślanej, będzie trzeba zmierzyć się z rozwiązaniem problemu mostu pontonowego w Nowakowie.

"Zaraz po jej wydaniu wystąpimy o zgodę na realizację inwestycji do wojewody pomorskiego. Nie spodziewamy się w tym przypadku żadnych opóźnień. Wtedy zostanie też wydana decyzja lokalizacyjna. Wszystko wskazuje na to, że przekop powstanie w miejscowości Nowy Świat" - dodał.

Przypomniał, że w tym miejscu Mierzeja Wiślana jest najwęższa, przez co najmniejszy urobek po przekopaniu będzie do zagospodarowania.

Witkowski powiedział, że w III kwartale 2018 roku rozpocznie się proces wyboru generalnego wykonawcy inwestycji.

"Biorąc pod uwagę wybór generalnego wykonawcy i procedurę odwoławczą, całość potrwa kilka miesięcy. Przy założeniu, że mogą być odwołania od decyzji, to z całą mocą mogę powiedzieć, że pierwszą łopatę pod budowę wbijemy w listopadzie 2018 roku" - powiedział wiceminister.

Czytaj też: Krynica Morska nie chce przekopu przez Mierzeję Wiślaną i toru wodnego do Elbląga

Wiceminister przypomniał, że w czerwcu tego roku została złożona karta informacyjna przedsięwzięcia, która została przyjęta przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Obecnie trwają prace nad raportem odziaływania na środowisko, który jest przygotowywany przez projektanta czyli konsorcjum firm Projmors oraz Mosty Gdańsk.

Witkowski poinformował, że w połowie sierpnia tego roku została podpisana umowa z Politechniką Gdańską dotycząca nadzoru naukowo-technicznego nad przekopem przez Mierzeję Wiślaną.

"Profesorowie z Trójmiasta zostali tym samym włączeni w prace opiniotwórcze. Raz w miesiącu odbywają się odprawy w Urzędzie Morskim w Gdyni. Bardzo nas cieszy, że środowisko naukowe mocno się włączyło w prace - powiedział.

Wiceminister poinformował też, że równocześnie z inwestycją kanału na Mierzei Wiślanej, będzie trzeba zmierzyć się z rozwiązaniem problemu mostu pontonowego w Nowakowie.

Czytaj też: Burmistrz Jastarni chwali rząd m.in. za przekop Mierzei Wiślanej

"Wspólnie z władzami Elbląga i władzami samorządu województwa warmińsko-mazurskiego będziemy rozmawiali o realizacji tej inwestycji. Most pontonowy w Nowakowie przy wysokich stanach wody nie może być rozszczepiany, co powoduje, że cała żegluga jest wtedy wstrzymana. Dlatego trzeba będzie wybudować nowy, wysokowodny most" - stwierdził wiceminister.

Dodał, że wybudowanie mostu wysokowodnego otworzy dostęp do terenów inwestycyjnych znajdujących się w okolicach Elbląga i poprawi dostęp do portu w Elblągu. Tym samym zlikwidowane zostanie wąskie gardło na rzece Elbląg.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 880 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

...proszę o przemyślenie i odpowiedż: akwen Zalewu Wiślanego ma największą głębokość 2.80cm.Wykopanie "tego dołu" na głębokość 5 m spowoduje to przy ruchach tzw. cofki jego zamulenie /dodatkowy koszt utrzymania toru poprzez tzw. ryfulat/,pierwsze przymrozki powodują zamarzanie Zalewu Wiśla...nego - kolejny koszt utrzymywania lodołamaczy. Co się stanie z "mieszaniem wód morza z wodami słodkimi Zalewu Wiślanego?Wielkie" chęci" wiążące się z przekopem, nic nie wspominają, o udrożnieniu rzeki do "największego "portu w Elblągu /około 25-30km/ - jaki to będzie koszt?Czy objęty pas Mierzei Wiślanej Europejskim Programem Natura 2000 nic nie znaczy? Pytań jest bardzo dużo, a odpowiedź jedna; będziemy kopać! I ostatnia przestroga dla "kopaczy"- czy widzieli jak wygląda sztorm w stali 12 stopnia Boforta?a takie się "trafiają" na Bałtyku..... rozwiń

gregor, 2017-09-05 17:01:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE