PARTNER PORTALU
  • BGK

Przemyśl dołącza do programu Mieszkanie plus. Ile mieszkań chce wybudować?

  • PAP/KDS    6 grudnia 2017 - 17:51
Przemyśl dołącza do programu Mieszkanie plus. Ile mieszkań chce wybudować?
W Przemyślu na swoje mieszkanie w mieście czeka prawie 400 osób (fot. pixabay.com)

Przemyśl to kolejne miasto spośród ponad 40, które podpisało list intencyjny w sprawie budowy lokali w ramach programu Mieszkanie plus.
• Uroczyste podpisanie listu odbyło się w środę (6.12) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. 

• Jak informuje wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak, na swoje mieszkanie w mieście czeka prawie 400 osób.

 Zwrócił też uwagę, że budowa mieszkań oznacza również ożywienie lokalnego rynku pracy dzięki temu, że firmy budowlane będą miały nowe zlecenia.

Obecny podczas uroczystości wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski poinformował, że w całym kraju podpisanych zostało już ponad 40 takich porozumień z samorządami.

- Na podstawie tych listów intencyjnych powstać może 3 tys. mieszkań na gruntach samorządowych - dodał. Największą w Legnicy (665), Kielcach (155), Kuźni Raciborskiej (150), Świnoujściu (130), Łomży (115) i Zielonej Górze (100).

Zdaniem wiceministra, coraz więcej samorządów dostrzega realne korzyści płynące z przystąpienia do programu Mieszkanie plus. - Podpisanie listu oznacza, że dwie strony chcą przystąpić do realizacji projektu Mieszkanie plus. Gmina wyznaczyła już teren pod inwestycje mieszkaniowe, a teraz będziemy mogli przystąpić do utworzenia grupy roboczej złożonej z przedstawicieli KZN i samorządu. Określi ona aspekty techniczne i zakres finansowania inwestycji - mówił wiceminister.

Wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak powiedział, że na swoje mieszkanie w mieście czeka prawie 400 osób.

- Potrzeby mieszkaniowe w Przemyślu są duże. Ten program wpisuje się też w to, że dochody mieszkańców naszego regionu nie są najwyższe w porównaniu do innych województw, więc czynsz na tym poziomie, jaki będzie ustalany w ramach programu jest adekwatny i mieszkańców stać będzie na jego płacenie - zaznaczył.

Hamryszczak zwrócił uwagę, że budowa mieszkań oznacza również ożywienie lokalnego rynku pracy dzięki temu, że firmy budowlane będą miały nowe zlecenia.

Czytaj więcej: Gdynia: Mieszkania dla Rozwoju zgodnie z planem. Kiedy koniec inwestycji?

Samorządy wskazują w listach intencyjnych działki pod budownictwo mieszkaniowe, na których mogą ruszyć budowy na zasadach określonych w ustawie o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Powstanie takich mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu to element Narodowego Programu Mieszkaniowego i pakietu Mieszkanie plus.

Powstające mieszkania w ramach programu w połowie będą przeznaczone na sprzedaż na wolnym rynku. Pozostała część mieszkań będzie wynajmowana długoterminowo, też z opcją wykupu.

Czynsz będzie ustalany co roku przez rozporządzenie ministra odpowiedzialnego za budownictwo. I jak podał Żuchowski, dla Przemyśla wynosiłby on obecnie ok. 7,57 zł za mkw (opcja wynajmu) i ok. 12 zł za mkw (opcja wynajmu z dojściem do własności). W Rzeszowie stawki te byłby wyższe.

Wiceminister zapowiedział, że 14 grudnia w Warszawie odbędzie się podsumowanie dotychczasowych spotkań w regionie na temat programu Mieszkanie plus.

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa tzw. deficyt mieszkaniowy w kraju wynosi ok. 200 tys. lokali. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.