PARTNER PORTALU
  • BGK

Przemysłowcy patronami bydgoskich ulic

  • PAP    27 grudnia 2011 - 17:40

Patronami 11 nowo wybudowanych ulic na terenie Bydgoskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego zostaną przemysłowcy działający w mieście w czasach pruskich, w dwudziestoleciu międzywojennym i po drugiej wojnie światowej.
Inwestycja, której efektem jest ponad 7 kilometrów dróg wraz z chodnikami, ścieżkami rowerowymi, oświetleniem oraz siecią wodno-kanalizacyjną i deszczową, została zakończona przed miesiącem. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 44 mln zł, z czego 16,6 mln zł to dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego i budżetu państwa.

Na początku przyszłego roku nowe ulice zostaną włączone do sytemu drogowego Bydgoszczy. Dla wszystkich stanie się dostępny m.in. przejazd z ulicy Glinki do obwodnicy miasta, będącej częścią drogi krajowej nr 10. Na teren parku zostanie przedłużona jedna z linii komunikacji miejskiej.

Dotychczas wszystkie obiekty na terenie parku miały ten sam adres tymczasowy. Nazwy nowych ulic zostały wyłonione w drodze konkursu, ogłoszonego przez Bydgoski Park Technologiczno-Przemysłowy i Zespół ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady Miasta. Udział wzięło 50 osób, które zgłosiły 64 propozycje.

Komisja konkursowa zdecydowała, że jedna z nowych ulic otrzyma imię Bydgoskich Przemysłowców, a patronami pozostałych będą konkretni przedsiębiorcy z okresu zaboru pruskiego, dwudziestolecia międzywojennego i czasów powojennych.

Wśród patronów nowych ulic są m.in.: właściciel destylatorni spirytusu i wytwórni lakierów oraz tartaku Herman Franke (1829-1913), właściciel fabryki mydła i świec Emil Gamm (1842-1908), właściciel fabryki likierów i autor 25 patentów Józef Milchert (1874-1930), współprojektant szpitala miejskiego Bogdan Raczkowski (188-1939), dyrektor inwestycji miejskich Jerzy Falkowski (1926-2003).

W przeszłości w mieście już były ulice Frankego i Gamma. Nazwy nadano jeszcze w okresie pruskim, a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, bydgoska rada miasta nie zmieniła ich i przetrwały do końca drugiej wojny. Obecnie dawne ulice Frankego to Stary Port, a Gamma - Emila Warmińskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.