PARTNER PORTALU
  • BGK

Przeprojektują autostradę na... autostradę

  • wnp.pl (tgan)    19 listopada 2009 - 16:40

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział we Wrocławiu poinformowała o otwarciu ofert na I etap dokumentacji projektowej dla dostosowania autostrady A4 Wrocław-Krzywa i Krzywa Golnice do parametrów autostrady płatnej.
Już w sierpniu 2006 roku, ówczesny minister Jerzy Polaczek przyznawał podczas uroczystości otwarcia tego odcinka A4, że ten fragment autostrady trzeba będzie przebudować, bo nie spełnia obecnych europejskich standardów.

Do stukilometrowego odcinka między Wrocławiem a Krzywą dobudowany będzie pas awaryjny, a w niektórych miejscach - trzeci pas ruchu. Dlaczego od razu nie wybudowano tutaj pasa awaryjnego? Drogowcy wyjaśniają, że autostrada była przed remontem w opłakanym stanie i wymagała jak najszybszej modernizacji. Jej poszerzenie wiązałoby się zaś z koniecznością wykupu gruntów, a to mogłoby przedłużyć całą procedurę o kilka lat. Prace mają rozpocząć się w połowie roku 2012 (po zakończeniu Euro 2012) i zakończyć się w 2015 r.
Póki co wiadomo, że w przetargu na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego z elementami Studium Korytarzowego dla dostosowania istniejącej autostrady A4 Wrocław-Krzywa i Krzywa-Golnice do warunków autostrady płatnej wzięły udział cztery firmy. Najkorzystniejszą ofertę o wysokości prawie 1,5 mln zł złożyło biuro projektowe Tebodin-SAP Projekt, najdroższą zaś, osiągającą prawie 4,7 mln zł, konsorcjum firm Scott Wilson.

Studium to jest pierwszym etapem dokumentacji projektowej. Wstępnie określi zakres rzeczowy i finansowy inwestycji. Przede wszystkim zostanie przeprowadzona analiza i prognoza ruchu drogowego, która pozwoli określić, czy i na jakich odcinkach istnieje konieczność dobudowy trzeciego pasa ruchu oraz konieczność dobudowy pasa awaryjnego. Przeanalizowana zostanie także konieczność przebudowy węzłów i obiektów inżynierskich oraz budowa urządzeń ochrony środowiska (ogrodzenia, przejścia dla zwierząt). Czas na realizację studium określono na 18 miesięcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.