Przerwano prace na budowie gdańskiego teatru

Przerwane zostały prace na budowie Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Inwestor wypowiedział umowę zawartą z generalnym wykonawcą obiektu - firmą Pol-Aqua za znaczne opóźnienie w pracach.
Przerwano prace na budowie gdańskiego teatru

Teatr miał być gotowy do końca listopada. „Zaawansowanie inwestycji i stopień realizacji jej budżetu wynosi na dziś jedynie około 38 proc.” – poinformowała Anna Szynkaruk z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (GTC), wyjaśniając przyczyny, dla których GTC odstąpił od umowy ze spółką.

Według niej warszawska spółka Pol-Aqua była w tym roku kilkanaście razy proszona pisemnie o szybsze tempo prac na budowie; okazało się to jednak bezskuteczne. Termin zakończenia robót był przewidziany na 30 listopada tego roku.

Zastępca dyrektora naczelnego Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Włodzimierz Ziółkowski powiedział w piątek, że nowy wykonawca teatru, podobnie jak za pierwszym razem, będzie wyłoniony w przetargu nieograniczonym. „W optymistycznym wariancie, jeśli nie będzie żadnych odwołań, nową firmę do dokończenia budowy teatru powinniśmy wyłonić do końca listopada. Obiekt wówczas powinien być gotowy w III-IV kwartale przyszłego roku” – ocenił Ziółkowski.

Przetarg na budowę siedziby teatru rozstrzygnięto w lutym 2011 r. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Pol-Aqua, która zadeklarowała, że wykona tę inwestycję za ok. 66,7 mln zł. Prace budowlane rozpoczęły się miesiąc później. Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański i marszałkowski.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE