PARTNER PORTALU
 • BGK

Przestępstwa przy budowie wrocławskiego stadionu. NIK zawiadomiła prokuraturę

 • PAP    13 stycznia 2015 - 11:53
Przestępstwa przy budowie wrocławskiego stadionu. NIK zawiadomiła prokuraturę
fot.nik.gov.pl

Niegospodarność przy budowie stadionu miejskiego, pomijanie procedury zamówień publicznych oraz wypłacanie premii wykonawcy stało się podstawą zawiadomienia prokuratury ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez gminę Wrocław. Złożyła je delegatura NIK.
Jak poinformowała rzecznik wrocławskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli Violetta Matuszewska-Potempska, zawiadomienie o nieprawidłowościach skierowano do Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu oraz do Urzędu Zamówień Publicznych, urzędu skarbowego i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

"Urząd Zamówień Publicznych powiadomiliśmy w sprawie 11 czynów dotyczących zamówień. Nieprawidłowości dotyczą nie tylko budowy stadionu, ale również jego użytkowania" - dodała rzecznik.

Zdaniem inspektorów NIK, za budowę stadionu nadpłacono generalnemu wykonawcy ponad 76 mln zł. M.in. wypłacono ponad 24 mln zł za przyśpieszenie prac, choć nie dotrzymano tych terminów.

Czytaj też: Żeby nowy stadion nie był kulą u nogi...

Z raportu NIK wynika, że niepotrzebna była zmiana systemu zasilania stadionu, co przyniosło stratę ponad 5 mln zł. Ogłoszony został przetarg na wymianę murawy na stadionie, mimo że koszt wymiany nie powinien obciążać spółki Wrocław 2012, a szkoda wynosiła ponad 500 tys. zł.

Stratą na kwotę 320 tys. zł było również powtórne zlecenie przeprowadzenia tych samych prac m.in. szklanej fasady studiów panoramicznych na stadionie, którą pierwotnie wykonano niezgodnie z wymogami UEFA.

NIK zawiadomił również Prokuraturę Apelacyjną w związku z niegospodarnymi zmianami w tzw. umowie portalowej, w której zwolniono wykonawcę portalu z zapłaty kary umownej oraz przesuwano termin wpływów ze spodziewanych przychodów portalu poświęconego EURO 2012. W efekcie Gmina Wrocław i spółka Wrocław 2012 sp. z o.o. poniosły ponad 2,4 mln zł strat.

Tę umowę na prowadzenie portalu zawarto bez zastosowania przepisów prawa zamówień publicznych.

Zdaniem kontrolerów NIK nieuprawniony był też zwrot nakładów na nieruchomość przeznaczoną pod budowę centrum handlowo-usługowego przy stadionie. Gmina oddała 18 mln zł.

Kolejną nieprawidłowością miało być udzielenie zamówień publicznych na organizację imprez na stadionie, które w efekcie przyniosły straty ponad 14 mln zł. Chodzi o turniej piłkarski i koncerty muzyczne, na które z braku zainteresowania rozdawano część biletów.

W październiku 2014 r. ogłoszono raport z kontroli NIK, która rozpoczęła się w czerwcu 2013 r. z inicjatywy Izby m.in. w efekcie medialnych doniesień na temat nieprawidłowości. Wniosek o kontrolę sposobu rozliczenia imprez złożył również prezydent Wrocławia.

W sądzie trwa proces cywilny głównego wykonawcy firmy Max Boegl z gminą Wrocław o odszkodowanie za nieterminowe zakończenie inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (6)

 • glews, 2015-01-14 08:44:05

  By lemingom żyło się lepiej! I wara mi od Stadionu - Dudi I
 • JOTKA, 2015-01-13 22:40:48

  Do student prawa:ŚWIĘTA PRAWDA
 • Werny, 2015-01-13 20:46:01

  Do starszy obserwator: nawet jak minister spraw wewnętrznych ujawnił, że po ośmiu latach rządów koalicji PO_PSL mamy zamiast państwa twór teoretyczny składający się z ch.. d... i kamieni kupy - to uzno to za hucpę... Sorry - takie mamy standardy, że nawet to co mówi szef MSW uznaje się w państwie ...hucpy za "nieodpowiedni materiał procesow" o czym wiedzą nawet studenci mający być prawnikami w tym teoretycznym tworze... Układ zamknięty przedrozbiorowy... Ostanie nam się tylko sznur...  rozwiń