PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na budowę mostu na DK 74

  • PAP    18 listopada 2013 - 20:02
Przetarg na budowę mostu na DK 74

Kielecki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na projekt i budowę nowego mostu w Woli Jachowej (Świętokrzyskie) na drodze krajowej nr 74 Sulejów - Zosin. Przeprawa powstanie w miejscu przeprawy uszkodzonej przez czerwcowe nawałnice.
Przetarg obejmie rozbiórkę uszkodzonego mostu oraz zaprojektowanie i wybudowanie nowej przeprawy. Projekt ma powstać w pierwszej połowie 2014 roku. Inwestycja powinna się zakończyć przed końcem przyszłego roku - poinformował w poniedziałek kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

"Nowy most będzie miał długość około 18 metrów i będzie o około 10 metrów dłuższy od obecnego obiektu" - napisano w komunikacie.

Obecnie trwa budowa tymczasowego mostu objazdowego, na który w grudniu br. zostanie przekierowany ruch pojazdów. Samochody o masie do 3,5 tony mogą przejeżdżać przez udostępnioną warunkowo, uszkodzoną przeprawę. Cięższe pojazdy kierowane są na objazdy. Most tymczasowy będzie otwarty dla wszystkich samochodów. Budowa zastępczej przeprawy będzie kosztowała 1,8 mln zł.

Most w Woli Jachowej został uszkodzony na początku czerwca w wyniku gwałtownych ulew. Spiętrzona rzeka uszkodziła jego konstrukcję. Przez kilka tygodni most był całkowicie zamknięty dla ruchu.

W lipcu, po badaniach wykonanych przez ekspertów z Politechniki Krakowskiej ustalono, że most może być czasowo otwarty dla lekkich pojazdów pod warunkiem wzmocnienia jego konstrukcji. Wtedy również zapadła decyzja o budowie tymczasowej przeprawy, a po jej powstaniu odbudowy starego mostu.

Droga krajowa nr 74 Sulejów-Zosin jest jedną z najważniejszych tras w regionie świętokrzyskim. Most w Jachowej Woli znajduje się na odcinku Kielce-Opatów, który stanowi część trasy łączącej Kielce ze wschodnią częścią województwa oraz Lubelszczyzną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.