PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na budowę muzeum

  • PAP    8 marca 2013 - 10:05
Przetarg na budowę muzeum

Ogłoszono przetarg na wyłonienie firmy, która ma wybudować Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej (Podkarpackie).
Otwarcie ofert nastąpi 25 marca, a placówka ma powstać do końca przyszłego roku.

Inwestorem przedsięwzięcia jest podlegające samorządowi woj. podkarpackiego Muzeum - Zamek w Łańcucie. Planowane nakłady finansowe na ten rok wynoszą 3,2 mln zł. Środki w całości pochodzą z budżetu województwa - poinformowała w piątek zastępczyni dyrektora Muzeum Grażyna Ulma.

Placówka ma stanąć przy głównej drodze przebiegającej przez Markową. Jej projekt opracowała pracownia Nizio Design International, która zwyciężyła w konkursie na koncepcję architektoniczną muzeum.

Budynek będzie miał kształt długiego prostokąta, zakończonego trójkątnym, ostrym dachem. Bryła obiektu ma wchodzić w głąb ziemi. Przed budynkiem powstanie obszerny plac.

Muzeum powstaje w Markowej, gdzie rankiem 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów; najstarsza Stasia miała 8 lat.

Tegoroczne obchody rocznicy rozstrzelania rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów odbędą się 15 marca w Markowej. Weźmie w nich udział metropolita przemyski abp Józef Michalik. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów.

Izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem przyznał Ulmom tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2004 r. odsłonięto pomnik przypominający tamte wydarzenia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.