PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na budowę obwodnicy rozstrzygnięty

  • PAP    9 lutego 2011 - 16:28
Przetarg na budowę obwodnicy rozstrzygnięty

Za 659,2 mln zł Budimex SA zaprojektuje i zbuduje obwodnicę Augustowa (Podlaskie) w nowym wariancie, czyli przez Raczki. Przetarg rozstrzygnęła w środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.
Budimex złożył najtańszą ofertę spośród ośmiu oferentów startujących w przetargu i ta oferta została uznana za najkorzystniejszą. Przetarg odbywał się w systemie "projektuj i buduj".

Drugą ofertę pod względem ceny - 704 mln zł - zaproponowało konsorcjum polsko-tureckie Autostrada Wschodnia s.p. z o.o. i Mapa Insaat ve Ticaret A.S. Najdroższą ofertę proponowało natomiast konsorcjum firm litewskich i polskich - blisko 1,5 mld zł.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dysponowała na realizację augustowskiej obwodnicy kwotą 1 mld 7 mln zł. Rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski wyjaśnił, że zdecydowanie niższa od tej kwoty oferta Budimeksu nie oznacza, że pozostała suma jest zaoszczędzona wprost i może być przeznaczona na inne inwestycje. Dodał, że po prostu planowane wydatki będą mniejsze niż zakładano.

Firmy startujące w przetargu mogą się od środowego rozstrzygnięcia odwoływać. Mają na to 10 dni. GDDKiA w Białymstoku poinformowała, że podpisanie umowy z wykonawcą obwodnicy planowane jest w pierwszym kwartale 2011 roku. Budowa trasy powinna być zakończona w ciągu trzech i pół roku od momentu podpisania umowy z wykonawcą - poinformował Malinowski.

Obwodnica Augustowa ma mieć około 36,3 km. Droga będzie budowana przez miejscowość Raczki, w wariancie uwzględniającym przebieg międzynarodowej trasy Via Baltica przez Łomżę. Powstanie jednojezdniowy odcinek drogi krajowej nr 8 (23,3 km), dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej nr 61 (13 km). Oba odcinki będą się ze sobą łączyć.

Na obwodnicę mieszkańcy Augustowa czekają od kilkunastu lat. Miała ona początkowo biec przez cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy, ale rozpoczęta budowa - prowadzona wówczas poza obszarami objętymi ochroną w ramach sieci Natura 2000 - została przerwana po protestach ekologów. Zastrzeżenia miała też Komisja Europejska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.