PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na kładkę w parku miejskim

  • GK    3 kwietnia 2013 - 11:04
Przetarg na kładkę w parku miejskim

Już niebawem Toruń ogłosi przetarg na budowę kładki nad Martwą Wisłą w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. To kolejny etap prac przy rewitalizacji zabytkowego parku. Przy okazji zostanie także wymieniona nawierzchnia alejek koło amfiteatru.
Mostek nad Martówką został zniszczony przez powódź, która nawiedziła Toruń w 2010 r. Obecnie - ku radości spacerowiczów, którzy lubili z niego karmić dzikie kaczki oraz zakochanych, którzy szeptali sobie na nim miłosne wyznania - zostanie zrekonstruowany.

Obiekt będzie miał dwa przyczółki posadowione na palach żelbetowych, konstrukcję nośną z belek stalowych, nawierzchnię z bali dębowych i stalową balustradę. Jego rozpiętość wyniesie 16,8 m. Prace zakończa się pod koniec sierpnia 2013 r.

To jednak nie koniec. Latem wyremontowana zostanie także nawierzchnia alejek w okolicy odnowionego amfiteatru. Ścieżki będą asfaltowe, z kamiennymi obramowaniami.

Zadanie jest częścią większego przedsięwzięcia pod nazwą „Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu".

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu to największy w Toruniu park typu krajobrazowego, jeden z pierwszych w Polsce parków stworzonych na cele publiczne. Jego teren jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Początki powstania parku sięgają 1817 roku, gdy wykonano pierwsze nasadzenia i zagospodarowanie terenu przy cegielni. W początkowej fazie, układ przestrzenny zawierał elementy zgeometryzowane : owalne lub okrągłe klomby i baseny a także prostoliniowe aleje obsadzone szpalerami drzew.

Obecnie zachowana forma ukształtowania parku pochodzi z końca lat 20-tych XX wieku. Wtedy park nabrał cech o charakterze krajobrazowym, wykorzystującym niektóre istniejące detale urządzenia oraz naturalne walory terenu, takie jak bogate urzeźbienie i dorodny drzewostan.

Nic dziwnego, że jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych torunian. Dzięki funduszom unijnym park przechodzi gruntowną odnowę. By spełnić oczekiwania mieszkańców, w roku 2011, a więc przed opracowaniem projektu rewitalizacji, przeprowadzono konsultacje społeczne. W oparciu m.in. o propozycje torunian powstał projekt.

Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 4,6 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi ponad 2,2 mln zł.

Prace podzielono na etapy. Pierwszy zakończył się jesienią ub.r. Wówczas powstały nowoczesne place zabaw, amfiteatr i boisko. Zmodernizowano również fontannę, grotę i kaskadę.

Druga część robót ruszy w tym roku. Oprócz kładki nad Martówką wyremontowane zostaną alejki i ścieżka rowerowa, zmodernizowany będzie tor saneczkowy i obiekty sanitarne. W parku będzie również monitoring wizyjny, dzięki czemu każdy będzie się mógł czuć bezpiecznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: