Przetarg na kładkę w parku miejskim

Już niebawem Toruń ogłosi przetarg na budowę kładki nad Martwą Wisłą w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. To kolejny etap prac przy rewitalizacji zabytkowego parku. Przy okazji zostanie także wymieniona nawierzchnia alejek koło amfiteatru.
Przetarg na kładkę w parku miejskim

Mostek nad Martówką został zniszczony przez powódź, która nawiedziła Toruń w 2010 r. Obecnie - ku radości spacerowiczów, którzy lubili z niego karmić dzikie kaczki oraz zakochanych, którzy szeptali sobie na nim miłosne wyznania - zostanie zrekonstruowany.

Obiekt będzie miał dwa przyczółki posadowione na palach żelbetowych, konstrukcję nośną z belek stalowych, nawierzchnię z bali dębowych i stalową balustradę. Jego rozpiętość wyniesie 16,8 m. Prace zakończa się pod koniec sierpnia 2013 r.

To jednak nie koniec. Latem wyremontowana zostanie także nawierzchnia alejek w okolicy odnowionego amfiteatru. Ścieżki będą asfaltowe, z kamiennymi obramowaniami.

Zadanie jest częścią większego przedsięwzięcia pod nazwą „Rewitalizacja zabytkowego Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu".

Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu to największy w Toruniu park typu krajobrazowego, jeden z pierwszych w Polsce parków stworzonych na cele publiczne. Jego teren jest objęty ochroną konserwatorską, a w 1997 r. został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Część zabytkowa zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. Początki powstania parku sięgają 1817 roku, gdy wykonano pierwsze nasadzenia i zagospodarowanie terenu przy cegielni. W początkowej fazie, układ przestrzenny zawierał elementy zgeometryzowane : owalne lub okrągłe klomby i baseny a także prostoliniowe aleje obsadzone szpalerami drzew.

Obecnie zachowana forma ukształtowania parku pochodzi z końca lat 20-tych XX wieku. Wtedy park nabrał cech o charakterze krajobrazowym, wykorzystującym niektóre istniejące detale urządzenia oraz naturalne walory terenu, takie jak bogate urzeźbienie i dorodny drzewostan.

Nic dziwnego, że jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych torunian. Dzięki funduszom unijnym park przechodzi gruntowną odnowę. By spełnić oczekiwania mieszkańców, w roku 2011, a więc przed opracowaniem projektu rewitalizacji, przeprowadzono konsultacje społeczne. W oparciu m.in. o propozycje torunian powstał projekt.

Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 4,6 mln zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego wynosi ponad 2,2 mln zł.

Prace podzielono na etapy. Pierwszy zakończył się jesienią ub.r. Wówczas powstały nowoczesne place zabaw, amfiteatr i boisko. Zmodernizowano również fontannę, grotę i kaskadę.

Druga część robót ruszy w tym roku. Oprócz kładki nad Martówką wyremontowane zostaną alejki i ścieżka rowerowa, zmodernizowany będzie tor saneczkowy i obiekty sanitarne. W parku będzie również monitoring wizyjny, dzięki czemu każdy będzie się mógł czuć bezpiecznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE