PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na koncepcję programową Via Carpatii między Lublinem a Lubartowem

  • PAP/MIW    24 października 2017 - 15:15
Przetarg na koncepcję programową Via Carpatii między Lublinem a Lubartowem
Via Carpatia między Lublinem a Lubartowem ma być gotowa w roku 2024. (fot. mat. GDDKiA)

Ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji programowej odcinka trasy Via Carpatia między Lublinem a Lubartowem. Blisko 24-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej, o szacunkowym koszcie 900 mln zł, ma być gotowy do 2024 r. - zapowiada lubelski oddział GDDKiA.
• Podpisanie umowy na koncepcję programową GDDKiA przewiduje w lutym przyszłego roku. Po jej sporządzeniu ogłoszony będzie przetarg na wykonanie drogi w systemie projektuj i buduj. Budowę przewidziano na lata 2020-2024.

• - Ta inwestycja rozładuje jeden z największych korków, które tworzą się na drogach krajowych w Polsce i odblokuje gminę Niemce - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Podkreślił, że droga między Lublinem a Lubartowem należy do newralgicznych w regionie.

• - Ten odcinek był dotychczas najmniej zaawansowany, a tam jest największy ruch. Udało się przyśpieszyć prace - dodał dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Stanisław Schodziński.

 

Drogą krajową nr 19, która będzie częścią powstającej trasy Via Carpatia, między Lublinem a Lubartowem porusza się od 20 do 25 tys. pojazdów na dobę, podczas gdy innymi jej odcinkami - kilkanaście tysięcy. W podlubelskiej miejscowości Niemce, tworzą się na tej trasie uciążliwe korki.

Zwycięzca przetargu na koncepcję programową będzie miał za zadanie przeprowadzenie badań geologicznych oraz opracowanie wariantów technicznych drogi między Lublinem a Lubartowem, w tym obiektów inżynierskich, kształtu węzłów, dróg do obsługi ruchu lokalnego, ścieżek dla pieszych i rowerzystów.

Podpisanie umowy na koncepcję programową GDDKiA przewiduje w lutym przyszłego roku. Po jej sporządzeniu ogłoszony będzie przetarg na wykonanie drogi w systemie projektuj i buduj. Budowę przewidziano na lata 2020-2024.

Inwestycja będzie obejmowała przebudowę istniejącej obwodnicy Lubartowa. Będzie ona uzupełniona o drugą jezdnię, powstaną na niej wiadukty i bezkolizyjne skrzyżowania. S19 ominie od wschodu Niemce i pobiegnie do węzła Rudnik na obwodnicy Lublina.

Via Carpatia w Lubelskiem liczyć będzie około 200 km. Gotowe jest obecnie 35 km trasy ekspresowej, z czego część to odcinki jednojezdniowe, które będą rozbudowane. Trwają przetargi na budowę odcinków o łącznej długości 75 km, na pozostałą część są przygotowywane. Koszt całości inwestycji, z wykupem gruntów, szacowany jest na 6,4 mld zł. "Finansowanie jest już zapewnione" - podkreślił Schodziński.

Czytaj : Budowa trasy Via Carpatia z potężnym zastrzykiem gotówki. Rząd da 21 mln zł

Jeszcze w październiku przewidywane jest podpisanie umów na realizację, w trybie projektuj i buduj, 33-kilometrowego fragmentu Via Carpatii od Kraśnika do węzła Lasy Janowskie w pobliżu granicy województw lubelskiego i podkarpackiego. Podzielony on został na trzy odcinki realizacyjne. Szacowany koszt tego fragmentu trasy to 1,3 mld zł, ma być gotowy do 2021 r.

W październiku otwarte zostały oferty na budowę kolejnego fragmentu Via Carpatii, od Lublina do Kraśnika, długości około 42 km. On też został podzielony na trzy odcinki. Podpisanie umów z wykonawcami przewidziano na luty 2018 r. Koszt szacowany jest na 1,6 mld zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.