PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na muzeum JPII

  • PAP    14 stycznia 2011 - 21:02

W najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę prac budowlanych przy muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Stara się o to pięć firm - poinformował dyrektor placówki ks. Paweł Danek.
- Myślę, że to kwestia dwóch tygodni. Wpłynęło pięć ofert, które teraz przeglądamy - powiedział.

Szef muzeum wyjaśnił, że firma, która wygra przetarg, będzie miała za zadanie dokończyć renowację budynku, przede wszystkim przeprowadzić prace w środku, podnieść dach i wykonać patio oraz elewację. Samo mieszkanie Wojtyłów nie zostanie zmienione w najmniejszym stopniu. Wszystko musi być gotowe do końca 2011 roku, by w kolejnym roku można było instalować wystawę. Otwarcie muzeum planowane jest na koniec 2012 roku.

Duchowny dodał, że dotychczasowe prace przy przebudowie domu rodzinnego Jana Pawła II postępują bardzo szybko. Pogłębione zostały już piwnice i wzmocnione fundamenty.

Przebudowa Muzeum jest współfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz z funduszy UE. Całość przebudowy, łącznie z instalacją nowej ekspozycji, kosztować ma ok. 20 mln zł.

Muzeum będzie się mieściło w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci.

Przebudowa całego obiektu prowadzona jest według koncepcji ekspozycyjnej Pracowni Kłaput Project oraz projektu budowlanego Biura Projektów Lewicki Łatak. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego papieża. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.