PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na obwodnicę Wąchocka

  • PAP    29 kwietnia 2010 - 16:51

Przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka na drodze krajowej nr 42 ogłosił w czwartek kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Inwestycja ma być dofinansowana z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Jak poinformowała Małgorzata Pawelec z GDDKiA w Kielcach, budowa ruszy w drugiej połowie roku. W ramach inwestycji powstanie nowy, prawie 12-kilometrowy odcinek dwujezdniowej drogi klasy GP, czyli głównej ruchu przyspieszonego, od granicy miasta Skarżysko-Kamienna do granicy Starachowic. Nowa trasa będzie biegła po północnej stronie istniejącej drogi 42, omijając Parszów, a następnie po południowej stronie istniejącej drogi, omijając Wąchock.

W ramach inwestycji zaplanowano 11 obiektów inżynieryjnych między innymi: dwa wiadukty w ciągu drogi 42 - nad drogą do Majkowa i nad ulicą Górną w Wąchocku, cztery wiadukty - nad drogą 42 w Wielkiej Wsi, Ratajach i Wąchocku, most na rzece Żarnówce, trzy przejścia dla zwierząt, w tym jedno nad drogą 42, podziemne przejście dla pieszych w Wielkiej Wsi. Wybudowane zostaną trzy duże skrzyżowania z drogami lokalnymi, w tym jedno z sygnalizacją świetlną w Majkowie. W okolicy zalewu Pasternik powstaną specjalne przepusty dla żab.

W pierwszym etapie przetargu na obwodnicą Wąchocka firmy i konsorcja mogą składać wnioski o dopuszczenie do dalszego postępowania przetargowego. Termin składania wniosków upływa z końcem maja. Dopiero wtedy komisja przetargowa zadecyduje, którzy wnioskodawcy zostaną zaproszeni do składania ofert cenowych.

Do końca maja kielecki oddział GDDKiA planuje złożenie wniosku do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie budowy obwodnicy Wąchocka ze środków Unii Europejskiej. Planowana kwota dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej to ponad 30 mln euro, czyli około 120 mln złotych.

Obwodnica Wąchocka to drugi na terenie regionu świętokrzyskiego projekt znajdujący się na liście podstawowej Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Na początku roku złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach PO RPW budowy obwodnicy północnej Jędrzejowa na drodze 78.

Aktualnie trwają cztery przetargi na realizację dużych inwestycji w regionie świętokrzyskim: obwodnica Kielc na drodze S7, odcinek drogi S7 od granicy województwa do Skarżyska, obwodnica północna Jędrzejowa i obwodnica Wąchocka. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.