PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na projekt przebudowy Rynku w Koszalinie

  • PAP    2 lipca 2012 - 19:29
Przetarg na projekt przebudowy Rynku w Koszalinie

Do końca lutego 2013 roku powinien powstać projekt przebudowy Rynku Staromiejskiego - centralnego placu w Koszalinie (Zachodniopomorskie).
Miasto ogłosiło przetarg na dokumentację projektową - poinformował w poniedziałek rzecznik ratusza. Pracownie zainteresowane udziałem w postępowaniu powinny złożyć wnioski do 31 lipca br.

Znajdujący się w centralnym punkcie Koszalina Rynek Staromiejski ma ok. 8 tys. mkw. powierzchni. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne.

Przestrzeń od północy zamyka zbudowany w latach 60. modernistyczny budynek ratusza. W północno-zachodniej części rynku stoi zbudowany w 20. rocznicę wkroczenia do miasta w marcu 1945 r. Armii Radzieckiej pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy".

Zgodnie z opracowanym przez magistrat programem użytkowym przebudowa Rynku Staromiejskiego ma doprowadzić do tego, by centralny plac miasta stał się jego wizytówką, miejscem przyciągającym mieszkańców i turystów.

Planuje się odświeżenie elewacji frontowej i przygotowanie iluminacji wzniesionego w latach 60. ratusza, budowę obiektu usługowego z galerią sztuki, lokalem gastronomicznym i zadaszoną sceną z zapleczem, budowę podświetlanej fontanny, nowej wiaty przystanku autobusowego z punktem usługowym i kioskiem meteorologicznym.

Pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy" ma być przeniesiony z placu do parku przy amfiteatrze. Ta część planowanej inwestycji już została oprotestowana.

<!-- pagebreak //-->

Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina przyjęło uchwałę, w której wnosi "o zachowanie pomnika w obecnym kształcie i miejscu jako symbolu odbudowy Koszalina po 1945 r. oraz budowy polskiego miasta".

Przebudowa Rynku Staromiejskiego planowana jest od kilku lat. W marcu 2001 r. ówczesny prezydent miasta, nieżyjący już Henryk Sobolewski ogłosił konkurs architektoniczny, na który wpłynęło pięć prac. Żadnej z tych koncepcji jednak nie zrealizowano.

W 2009 roku, za prezydentury Mirosława Mikietyńskiego, ogłoszono kolejny konkurs na koncepcję przebudowy centralnego placu miasta. Wzięło w nim udział 26 pracowni.

Główną nagrodę - 50 tys. zł. - otrzymał młody architekt z woj. podkarpackiego Jakub Pszeniczny. Tego pomysłu, który m.in. przewidywał budowę podziemnego parkingu pod płytą placu, również nie zrealizowano. Przeszkodą okazały się zbyt wysokie koszty.

Miasto chciało wykonać szacowaną na 40 mln zł inwestycję w oparciu o unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na rewitalizację obszarów zdegradowanych.

Wniosek Koszalina nie otrzymał jednak wymaganej liczby punktów i pieniędzy na przyznano.

W marcu br. władze miasta zdecydowały, że przebudowę Rynku Staromiejskiego sfinansują z własnych środków. Wpłynęło to jednak na ograniczenie zakresu planowanej inwestycji do 10 - 12 mln zł i rezygnacji z budowy podziemnego parkingu.

Mimo to miasto nadal chce wykorzystać w planowanej przebudowie elementy z koncepcji Pszenicznego, do której ma prawa autorskie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.