PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na roboty przy przebudowie centrum

  • PAP    15 września 2011 - 13:04
Przetarg na roboty przy przebudowie centrum

Władze Katowic ogłosiły pierwszy z dwóch przetargów na wykonawcę robót budowlanych w ramach wartego 46 mln zł pierwszego etapu przebudowy centrum miasta.
Obejmie on m.in. przesunięcie torowiska i budowę mostu tramwajowego nad rzeką Rawą.

Prace mają ruszyć jeszcze przed końcem 2011 r. i potrwają rok. Ich realizacja spowoduje istotne zmiany w ruchu tramwajów w centrum Katowic. Dzięki przesunięciu torowiska na wschód zwiększy się płyta rynku. Zlikwidowany zostanie też tor na ulicy Pocztowej, z której ruch zostanie przeniesiony w ulicę św. Jana.

„Zmienione zostaną także lokalizacje przystanków, które dodatkowo w mroźne dni będą ogrzewane. Aby zmniejszyć hałas i drgania wywoływane przez przejeżdżające tramwaje, tory na rynku zostaną ułożone na specjalnej poduszce” – poinformował w środę pełnomocnik prezydenta Katowic ds. strefy Rondo-Rynek, Krzysztof Rogala.

Zainteresowane udziałem w przetargu firmy mogą składać oferty do 27 października. Przetarg jest efektem trwających blisko dwa lata prac projektantów konsorcjum firm pod przewodnictwem Biura Projektowo-Inżynierskiego „Redan”, którzy przygotowywali szczegółowe projekty budowlane i wykonawcze przebudowy.

Dokumentacja projektowa liczy kilka tysięcy stron. O skali trudności, z jaką musieli zmierzyć się projektanci, świadczy np. fakt, że pod samą aleją Korfantego przebiega ponad 60 różnego rodzaju sieci; przed rozpoczęciem prac z właścicielem każdej z nich trzeba było przeprowadzić drobiazgowe uzgodnienia.

Równolegle trwają przygotowania do drugiego przetargu, który wyłoni wykonawcę nowych przestrzeni publicznych, obiektów usługowych i dróg w centrum. Przetarg na tę część przebudowy będzie ogłoszony w najbliższych miesiącach, a prace potrwają do 2015 r.

W ramach przebudowy nastąpi m.in. o zmiana położenia linii tramwajowych na Rynku i przylegających ulicach (tory znikną z ulicy Pocztowej, a na Rynku będą przesunięte), stworzenie tzw. wschodniego węzła komunikacyjnego (chodzi m.in. o dojazd do nowego dworca kolejowego, którego budowa jest w toku) oraz prace związane z przebiegiem przepływającej pod ziemią Rawy, a także uporządkowanie odcinka rzeki w centrum, który nie jest przykryty.

Szacunkowy koszt całego projektu przebudowy centrum Katowic to 288 mln zł. W lipcu katowiccy radni zgodzili się na zaciągnięcie 100 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE), który będzie przeznaczony na inwestycje związane z przebudową śródmieścia. Pieniądze z kredytu zasilą przede wszystkim prace związane ze stworzeniem dojazdów do nowego dworca kolejowego i pobliskiej galerii handlowej, przebudową linii tramwajowej oraz przykryciem na nowo koryta Rawy.

W wieloletnim planie inwestycyjnym miasta założono, że w latach 2010-2013 Katowice zaciągną kredyty łącznej wartości 500 mln zł. Dotychczas podpisano dwie umowy kredytowe z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, na łączną kwotę blisko 400 mln zł. Ich uzupełnieniem jest 100-milionowy kredyt z BRRE, niezależnie od środków unijnych.

Wcześniejsze kredyty, zaciągnięte przez władze Katowic w Europejskim Banku Inwestycyjnym, przeznaczone są m.in. na budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wspomagają też modernizację budynku przy ul. Młyńskiej 1 (dawny Dom Prasy), remont sali teatralnej i elewacji katowickiego Pałacu Młodzieży oraz budowę domu kultury w dzielnicy Dąb.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.