PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na stadion w Białymstoku

  • PAP    30 sierpnia 2011 - 15:28
Przetarg na stadion w Białymstoku

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku ogłosił przetarg na dokończenie budowy miejskiego stadionu.
Ogłoszenie jest na jego stronie internetowej, w ciągu kilku dni znajdzie się także w systemie informacyjnym europejskich zamówień publicznych.

Czytaj też: Białystok wystąpił do sądu o zapłatę kary

Będzie to przetarg ograniczony dwuetapowy, wykonawca będzie wybrany z pięciu oferentów, w drugim etapie decydującym kryterium będzie cena – poinformował we wtorek na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Tadeusz Arłukowicz.

Czytaj też: Stadion za 168 mln zł spóźniony 
 

Chodzi o dokończenie inwestycji, którą rozpoczęło polsko-francuskie konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex S.A. oraz Eiffage Construction. Na początku czerwca MOSiR, z powodu poważnych opóźnień w budowie stadionu, odstąpił jednak od umowy z konsorcjum, które wygrało pierwszy przetarg.

Czytaj też: Miasto egzekwuje kary od wykonawcy stadionu

Władze Białegostoku (MOSiR jest jednostką gminy) uważają, że wykonawca świadomie złożył w przetargu na budowę stadionu ofertę o zaniżonej wartości. Kilka dni po decyzji inwestora, także konsorcjum złożyło oświadczenie o odstąpieniu od umowy, a decyzję miasta uznało za nieważną.

Czytaj też: Białystok wystąpił do sądu o zapłatę kary

W ubiegłym tygodniu MOSiR wystąpił do sądu o zapłatę przez konsorcjum 5 mln zł kar umownych. To część z kwoty kary umownej, która – zgodnie z umową – wynosi 10 proc. wartości inwestycji, czyli 15,6 mln zł. Pozostałe pieniądze z tej sumy, tj. 2,6 mln zł inwestor potrącił z ostatniej faktury za wykonane prace, zaś o 8 mln zł wystąpił do banku, o wypłacenie gwarancji bankowej.

Teraz ogłoszono przetarg na dokończenie inwestycji. Będzie to przetarg ograniczony, składający się z dwóch etapów.

W pierwszym, do 3 października tego roku, zbierane będą „deklaracje chęci udziału” w przetargu. Firmy będą musiały złożyć dokumenty, w których muszą wykazać, iż spełniają kryteria w przede wszystkim trzech kluczowych kwestiach: odpowiedniego poziomu przychodów, doświadczenia w budowie takich obiektów oraz odpowiedniego poziomu zatrudnienia.

Z tych ofert pięć zostanie wybranych do drugiego etapu przetargu. Te firmy otrzymają specyfikację warunków zamówienia i dokumentację projektową i do końca listopada będą mogły składać oferty. Z tego grona, w grudniu, zostanie wybrana najkorzystniejsza oferta.

Władze miasta oceniają, że jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, budowa stadionu przez nowego wykonawcę powinna zostać wznowiona na początku 2012 roku. Dokończenie pierwszego etapu (około połowy obiektu) powinno potrwać 9 miesięcy od wejścia na plac budowy, drugi etap powinien być gotowy 6-12 miesięcy później, tak by stadion był gotowy do końca 2013 roku.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.