PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetarg na zbiornik retencyjny w Koszalinie

  • PAP    3 kwietnia 2012 - 12:44

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych ogłosił przetarg na budowę dużego zbiornika retencyjnego na rzece Dzierżęcince w Koszalinie.
Kosztorysowa wartość inwestycji szacowana jest 6,9 mln zł. Projekt uzyskał 4,1 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta). W minioną sobotę szefowie ZZMiUW oraz WFOŚiGW podpisali w tej sprawie stosowną umowę.

Zbiornik retencyjny ma powstać w południowo-wschodniej części miasta, w okolicy ul. Sybiraków, między terenem zajmowanym przez Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i dużym centrum handlowym.

Na terenie tym przed II wojną światową istniał podobny zbiornik wodny, w latach 60. XX wieku w tym miejscu funkcjonował zespół odkrytych basenów kąpielowych. Zbiornik ma mieć powierzchnię od 6,05 hektara przy normalnym napełnieniu wodą, do 7,08 hektara przy maksymalnym napełnieniu wodą. Projektowana głębokość zbiornika wynosi 2 – 2,5 m. Będzie on mógł przyjąć od 118 do 152 m sześć. wody, co ma zapobiegać zalewaniu terenów zamieszkiwanych przez blisko 3 tys. osób. Planowana jest również funkcja rekreacyjna zbiornika. Ma tam powstać kąpielisko z plażą z nadmorskim piaskiem, szlak kajakowy i hotel.

Termin składania ofert w przetargu Zachodniopomorski (zabierz głos/oceń marszałka) Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (ZZMiUW) wyznaczył na 14 maja br. Prace budowlane mają się rozpocząć 10 dni po podpisaniu umowy z wybranym wykonawcą. Inwestycja – jak wynika z dokumentacji przetargowej – ma być zakończona do 30 września 2013 r.

Budowa zbiornika retencyjnego jest jednym z pięciu elementów dużego programu ZZMiUW o nazwie „Zabezpieczenie zlewni jeziora Jamno wraz z rewitalizacją rzeki Dzierżęcinki – zabezpieczenie terenów zabudowanych miasta Koszalina”.

Projekt przewiduje odbudowę brzegu morskiego na mierzei jeziora Jamno, budowę wałów przeciwsztormowych, wrót sztormowych na kanale łączącym to jezioro z Morzem Bałtyckim oraz przebudowę samego kanału, budowę stopnia wodnego na wypływie z położonego w głębi lądu jeziora Lubiatowo oraz remont 8,5 km rzeki Dzierżęcinki. Wartość wszystkich zaplanowanych w ramach projektu inwestycji – razem z budową zbiornika retencyjnego – oszacowano na 58,3 mln zł. Całość prac ZZMiUW chce zrealizować do końca 2013 r.

Dzierżęcinka ma 29,8 km długości. Rzeka zbiera wody powierzchniowe z 122 km kw. obszaru trzech gmin: Manowo, Koszalin i Będzino. Źródło Dzierżęcinki znajduje się w gminie Manowo. Rzeka przepływa przez jeziora Lubiatowo i Jamno, na pewnym odcinku płynie wykopanym w XIII wieku kanałem, zasila również półtorahektarowy staw w zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, znajdującym się w centrum Koszalina (zabierz głos/oceń prezydenta).
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.