PARTNER PORTALU
  • BGK

Przetargi na obwodnice Szczuczyna i Stawisk

  • PAP    14 grudnia 2011 - 19:05
Przetargi na obwodnice Szczuczyna i Stawisk

Na początku 2012 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce ogłosić przetargi na budowę obwodnic Szczuczyna i Stawisk - poinformował w środę rzecznik GDDKiA w Białymstoku Rafał Malinowski.
Obwodnice mają być elementem planowanej drogi ekspresowej S61, prowadzącej od granicy polsko-litewskiej w Budzisku do centralnej części kraju i będącej częścią Via Baltica. Obwodnice mają odciążyć te miejscowości od uciążliwego ruchu tranzytowego i przyczynić się do poprawy warunków jazdy.

W grudniu wojewoda podlaski wydał pozwolenia na budowę obu tych obwodnic. Malinowski poinformował, że drogowcy planują, że budowa tych obwodnic będzie się mogła rozpocząć w drugiej połowie 2012 roku. Inwestycje mają być natomiast gotowe do końca 2013 roku.

Obwodnica Stawisk ma mieć 6,5 km długości, obwodnica Szczuczyna - 8 km. Budowa obu tych obwodnic ma być współfinansowana z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej. GDDKiA ma podpisane preumowy na dofinansowanie tych inwestycji. Z UE na obwodnicę Stawisk ma pochodzić 32,5 mln zł, na obwodnicę Szczuczyna natomiast 33,6 mln zł.

Całkowity koszt obwodnicy Stawisk obejmujący wszystkie przygotowania łącznie z kosztami dokumentacji, wykupami gruntów, badaniami archeologicznymi, robotami budowlanymi i nadzorem szacowany jest na 167 mln zł, a obwodnicy Stawisk na 179 mln zł.

Z programu Rozwój Polski Wschodniej z UE ma być też dofinansowana budowa trzeciej na przyszłej trasie S61 - obwodnicy Bargłowa Kościelnego, która ma mieć 12,1 km długości. Jak poinformował Malinowski, wiosną GDDKiA chce uzyskać pozwolenie na jej budowę. Z UE na ten cel mają pochodzić 43 mln zł.

Budowa Via Baltica jest - jak poinformował Malinowski - wpisana na rezerwową listę projektów w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2010. GDDKiA pracuje nad dokumentacją dotyczącą tej inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.