PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne, kujawsko-pomorskie: nowe pociągi na trasie Bydgoszcz - Toruń

  • pt    12 grudnia 2014 - 11:27
Przewozy Regionalne, kujawsko-pomorskie: nowe pociągi na trasie Bydgoszcz - Toruń

fot.mat.prasowe

Kolejne dwa elektryczne niskopodłogowe kolejowe zespoły trakcyjne, zakupione przez samorząd województwa w ramach projektu BiT City do obsługi trasy z Bydgoszczy do Torunia, wjeżdżają na kujawsko-pomorskie tory.
- Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od kilku lat systematycznie zabiega, by pasażerskie przewozy kolejowe odzyskały znaczenie zarówno w komunikacji wewnątrzregionalnej, jak i skomunikowaniu regionu na zewnątrz - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj: W 2015 r. PKP chce wydać 7 unijnych miliardów

- Służą temu podejmowane przez nas działania na rzecz unowocześnienia i dostosowania oferty przewozowej do potrzeb podróżnych oraz podniesienia standardu usług świadczonych przez przewoźników. Mam nadzieję, że na efekty, w postaci coraz większych strumieni pasażerów, nie będziemy czekać zbyt długo – dodaje Całbecki.

Czytaj: "Proteza koniecpolska" czeka na Pendolino

Zakupu pięciu elektrycznych niskopodłogowych zespołów trakcyjnych dokonujemy w ramach BiT City, wartego 1,2 mld złotych pakietu projektów inwestycyjnych, którego celem jest komunikacyjna integracja obu stolic województwa.

Realizatorem zamówienia Urzędu Marszałkowskiego jest wyłoniona w przetargu bydgoska PESA (Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz).

Wartość każdego z pojazdów to 16,5 miliona złotych brutto.

Dwa z tych pociągów już jeżdżą po naszych torach w barwach Przewozów Regionalnych, dwa kolejne właśnie dołączają do floty PR, a ostatni zacznie wozić pasażerów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Podstawowe parametry pojazdów typu Elf (ang. Electric low floor – elektryczny niskopodłogowy) to:
Od 14 grudnia linia Bydgoszcz-Toruń będzie obsługiwana przez 18 par pociągów na dobę, co zapewni kursowanie w szczycie co pół godziny. Docelowo będą tam jeździć 32 pary pociągów na dobę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Wilk, 2014-12-12 15:28:55

    Pesa robi fantastyczne pociągi, dlatego każdy nowy egzemplarz oddany do użytku podróżnym to dobra wiadomość.