Przewozy Regionalne, kujawsko-pomorskie: nowe pociągi na trasie Bydgoszcz - Toruń

Kolejne dwa elektryczne niskopodłogowe kolejowe zespoły trakcyjne, zakupione przez samorząd województwa w ramach projektu BiT City do obsługi trasy z Bydgoszczy do Torunia, wjeżdżają na kujawsko-pomorskie tory.
Przewozy Regionalne, kujawsko-pomorskie: nowe pociągi na trasie Bydgoszcz - Toruń
fot.mat.prasowe

- Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od kilku lat systematycznie zabiega, by pasażerskie przewozy kolejowe odzyskały znaczenie zarówno w komunikacji wewnątrzregionalnej, jak i skomunikowaniu regionu na zewnątrz - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Czytaj: W 2015 r. PKP chce wydać 7 unijnych miliardów

- Służą temu podejmowane przez nas działania na rzecz unowocześnienia i dostosowania oferty przewozowej do potrzeb podróżnych oraz podniesienia standardu usług świadczonych przez przewoźników. Mam nadzieję, że na efekty, w postaci coraz większych strumieni pasażerów, nie będziemy czekać zbyt długo – dodaje Całbecki.

Czytaj: "Proteza koniecpolska" czeka na Pendolino

Zakupu pięciu elektrycznych niskopodłogowych zespołów trakcyjnych dokonujemy w ramach BiT City, wartego 1,2 mld złotych pakietu projektów inwestycyjnych, którego celem jest komunikacyjna integracja obu stolic województwa.

Realizatorem zamówienia Urzędu Marszałkowskiego jest wyłoniona w przetargu bydgoska PESA (Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz).

Wartość każdego z pojazdów to 16,5 miliona złotych brutto.

Dwa z tych pociągów już jeżdżą po naszych torach w barwach Przewozów Regionalnych, dwa kolejne właśnie dołączają do floty PR, a ostatni zacznie wozić pasażerów w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Podstawowe parametry pojazdów typu Elf (ang. Electric low floor – elektryczny niskopodłogowy) to:
Od 14 grudnia linia Bydgoszcz-Toruń będzie obsługiwana przez 18 par pociągów na dobę, co zapewni kursowanie w szczycie co pół godziny. Docelowo będą tam jeździć 32 pary pociągów na dobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pesa robi fantastyczne pociągi, dlatego każdy nowy egzemplarz oddany do użytku podróżnym to dobra wiadomość.

Wilk, 2014-12-12 15:28:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE