PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewozy Regionalne: nieruchomości od PKP SA spodziewamy się do sierpnia

  • PAP    23 lipca 2010 - 15:32

Do końca sierpnia powinna się zakończyć procedura przekazywania nieruchomości Przewozom Regionalnym od PKP SA - poinformowała dyrektor finansowy samorządowego przewoźnika Małgorzata Kuczewska-Łaska.
PKP SA ma wnieść aportem do Przewozów Regionalnych dwadzieścia sześć nieruchomości o wartości ok. 270 mln zł. Przekazywane obiekty to grunty, zaplecza techniczne, pomieszczenia administracyjne w 13 województwach. Wśród nich są hale naprawcze i zaplecza techniczne w Idzikowicach w województwie łódzkim o wartości 20 mln zł oraz we Wrocławiu o wartości 28 mln zł. Obecnie z nieruchomości korzystają Przewozy Regionalne, płacąc PKP SA czynsz.

- To nie są jeszcze wszystkie nieruchomości niezbędne do prowadzenia działalności spółki, ale znaczna ich część - powiedziała Małgorzata Kuczewska-Łaska. Wśród nieruchomości, jakich spółka jeszcze potrzebuje, wymieniła zaplecza do utrzymania pociągów w województwie wielkopolskim i dolnośląskim, czy budynek zakładu regionalnego w województwie zachodnio-pomorskim.

Spór przewoźnika i PKP SA o nieruchomości trwa od kilku miesięcy. PKP SA odmawiały przekazania samorządowej spółce majątku, zanim ta nie przedstawi dokumentów obrazujących jej sytuację finansową.

PKP SA argumentowały, że nieruchomości te są własnością Skarbu Państwa, więc nie można ich przekazać spółce, która jest w złej sytuacji finansowej. Przewozy Regionalne odpowiadały, że PKP SA są zobligowane do przekazania majątku zapisami ustawowymi i nie powinny z tym zwlekać.

W połowie lipca PKP SA poinformowały, że nieruchomości są gotowe do wniesienia ich aportem do Przewozów Regionalnych, na ich przyjęcie musi się zgodzić Zgromadzenie Wspólników Przewozów Regionalnych. - Zgromadzenie Wspólników wyraziło zgodę na podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy PKP SA wniosą aportem nieruchomości, to otrzymają w zamian udziały Przewozów Regionalnych. Następnie Skarb Państwa nabędzie te udziały i nieodpłatnie przekaże je właścicielom Przewozów Regionalnych. Takie rozwiązanie przewiduje prawo - wyjaśniła Kuczewska-Łaska.

Czytaj także "Przewozy Regionalne się wzbogacą".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.