PARTNER PORTALU
  • BGK

Przez Wisłę po Kładce Bernatka

  • PAP    30 września 2010 - 11:13

Kładka pieszo-rowerowa ojca Laetusa Bernatka połączyła w czwartek brzegi Wisły po stronie Kazimierza i Podgórza w Krakowie. Warta ponad 38 mln zł inwestycja została w części sfinansowana z pieniędzy unijnych.
Kładka ma 145 metrów długości i ciekawą formę architektoniczną, która wkomponowuje się w kazimierski i podgórski brzeg Wisły.

Nowa przeprawa połączyła dzielnice Kazimierz i Podgórze, dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, nazwany też Podgórskim.

Jej podstawowym elementem nośnym jest stalowa rura w formie łuku. Do niej, za pomocą specjalnych lin, podwieszone są dwa pomosty: jeden dla pieszych, drugi dla rowerzystów.

Kładka usprawni komunikację między terenami znajdującymi się po przeciwległych stronach Wisły. Ma też poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, którzy do tej pory korzystali z mostów Piłsudskiego i Powstańców Śląskich.

Nowa przeprawa została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyposażono ją w łagodne podjazdy i wjazd na kładkę prosto z chodnika.

Inwestycja kosztowała ponad 38 mln zł, z czego 15 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Zgodnie z decyzją krakowskich radnych patronem kładki został zakonnik Laetus Bernatek, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania znajdującego się nieopodal przeprawy gmachu szpitala Bonifratrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.