Przy krakowskim dworcu PKP powstaną biurowce

- Na 55 mln euro szacowana jest wartość inwestycji, która będzie realizowana tuż przy Dworcu Głównym w Krakowie. Na działce przy ul. Bosackiej powstaną budynki biurowe o łącznej powierzchni 21 tys. m kw. - poinformował w poniedziałek członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.
Przy krakowskim dworcu PKP powstaną biurowce
Budynki mają mieć metalowo-szklaną fasadę w kolorze starego złota. Będzie w nich przede wszystkim powierzchnia biurowa, a w parterze, być może na pierwszym piętrze usługi i handel (fot.PKP)

"Chcemy, by cały obszar wokół stacji Kraków Główny zmienił się i był nowoczesny. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach. Obejmie budowę przestrzeni biurowej o łącznej powierzchni 21 tys. m kw. oraz modernizację trzech budynków znajdujących się pod ochroną konserwatorską: drukarni, wieży ciśnień oraz lokomotywowni" - mówił Bator.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną dwa nowoczesne budynki biurowe klasy "A" z podziemnym garażem. Planuje się, że zostaną oddane do użytku w końcu 2018 r. Drugi etap inwestycji ma być zrealizowany do końca 2019 r. i obejmie budowę kolejnego biurowca oraz przebudowę drukarni kolejowej, wieży ciśnień i lokomotywowni.

Czytaj też: Zakończyła się modernizacja dworca w Krakowie

Inwestycja ma ruszyć w 2017 r. Będzie ją realizować deweloperską spółka GD&K Consulting.

"Według wstępnej, roboczej koncepcji budynki mają mieć metalowo-szklaną fasadę w kolorze starego złota. Będzie w nich przede wszystkim powierzchnia biurowa, a w parterze, być może na pierwszym piętrze usługi i handel" - mówił Henryk Gaertner z Rady Nadzorczej GD&K Group. Jeden z nowych budynków będzie zamykać oś ul. Topolowej i przez ten budynek podróżni będą wchodzić na teren dworca.

Szacunkowa wartość tego projektu to 55 mln euro. W trakcie inwestycji tereny przylegające do dworca, w tym prowadzący na perony tunel "Magda" będą nadal pełnić swoją funkcję.

Trwają rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków o zagospodarowaniu zabytkowego dworca Kraków Główny, w którym ma powstać kino. Jak poinformował Bator konserwator w najbliższym czasie otrzyma szczegółową koncepcję zagospodarowania tego budynku. "Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia runda rozmów i że te szczegółowe projekty posłużą do zakończenia procedury administracyjnej w tym roku i jeszcze w tym roku, najdalej w przyszłym, rozpoczniemy prace budowlane" - mówił Bator.

W środę planowane jest przekazanie placu budowy wykonawcy, który będzie prowadził modernizację Dworca Kraków - Płaszów. Najpierw powstanie tam dworzec tymczasowy, około połowy lutego ma być zamknięty budynek stacji. "Bryła budynku pozostanie taka sama, zmieni się wygląd elewacji na nowocześniejszą" - powiedział Bator. Dworzec zostanie wyposażony w nowe instalacje, nowoczesne toalety, będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, przebudowane zostaną kasy. Modernizacja potrwa do końca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE