PARTNER PORTALU
  • BGK

Przy krakowskim dworcu PKP powstaną biurowce

  • PAP    20 stycznia 2015 - 08:56
Przy krakowskim dworcu PKP powstaną biurowce
Budynki mają mieć metalowo-szklaną fasadę w kolorze starego złota. Będzie w nich przede wszystkim powierzchnia biurowa, a w parterze, być może na pierwszym piętrze usługi i handel (fot.PKP)

- Na 55 mln euro szacowana jest wartość inwestycji, która będzie realizowana tuż przy Dworcu Głównym w Krakowie. Na działce przy ul. Bosackiej powstaną budynki biurowe o łącznej powierzchni 21 tys. m kw. - poinformował w poniedziałek członek zarządu PKP S.A. Jarosław Bator.
"Chcemy, by cały obszar wokół stacji Kraków Główny zmienił się i był nowoczesny. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach. Obejmie budowę przestrzeni biurowej o łącznej powierzchni 21 tys. m kw. oraz modernizację trzech budynków znajdujących się pod ochroną konserwatorską: drukarni, wieży ciśnień oraz lokomotywowni" - mówił Bator.

W pierwszym etapie inwestycji powstaną dwa nowoczesne budynki biurowe klasy "A" z podziemnym garażem. Planuje się, że zostaną oddane do użytku w końcu 2018 r. Drugi etap inwestycji ma być zrealizowany do końca 2019 r. i obejmie budowę kolejnego biurowca oraz przebudowę drukarni kolejowej, wieży ciśnień i lokomotywowni.

Czytaj też: Zakończyła się modernizacja dworca w Krakowie

Inwestycja ma ruszyć w 2017 r. Będzie ją realizować deweloperską spółka GD&K Consulting.

"Według wstępnej, roboczej koncepcji budynki mają mieć metalowo-szklaną fasadę w kolorze starego złota. Będzie w nich przede wszystkim powierzchnia biurowa, a w parterze, być może na pierwszym piętrze usługi i handel" - mówił Henryk Gaertner z Rady Nadzorczej GD&K Group. Jeden z nowych budynków będzie zamykać oś ul. Topolowej i przez ten budynek podróżni będą wchodzić na teren dworca.

Szacunkowa wartość tego projektu to 55 mln euro. W trakcie inwestycji tereny przylegające do dworca, w tym prowadzący na perony tunel "Magda" będą nadal pełnić swoją funkcję.

Trwają rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków o zagospodarowaniu zabytkowego dworca Kraków Główny, w którym ma powstać kino. Jak poinformował Bator konserwator w najbliższym czasie otrzyma szczegółową koncepcję zagospodarowania tego budynku. "Mamy nadzieję, że będzie to już ostatnia runda rozmów i że te szczegółowe projekty posłużą do zakończenia procedury administracyjnej w tym roku i jeszcze w tym roku, najdalej w przyszłym, rozpoczniemy prace budowlane" - mówił Bator.

W środę planowane jest przekazanie placu budowy wykonawcy, który będzie prowadził modernizację Dworca Kraków - Płaszów. Najpierw powstanie tam dworzec tymczasowy, około połowy lutego ma być zamknięty budynek stacji. "Bryła budynku pozostanie taka sama, zmieni się wygląd elewacji na nowocześniejszą" - powiedział Bator. Dworzec zostanie wyposażony w nowe instalacje, nowoczesne toalety, będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, przebudowane zostaną kasy. Modernizacja potrwa do końca 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.