PARTNER PORTALU
  • BGK

Przy wschodniej autostradzie rowerowej powstaną Miejsca Przyjazne Rowerzystom

  • PAP    13 czerwca 2015 - 16:58
Przy wschodniej autostradzie rowerowej powstaną Miejsca Przyjazne Rowerzystom

W lipcu gotowych ma być 500 kilometrów trasy. Fot. mat. prasowe

Miejsca Przyjazne Rowerzystom - wypożyczalnie bicykli, mała gastronomia, miejsca noclegowe, centra informacji turystycznej mają powstać przy wschodniej autostradzie rowerowej. Licząca 2 tysiące kilometrów trasa ma przechodzić przez 5 województw Polski Wschodniej.
15 czerwca na terenie pięciu województw Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie) rozpocznie się akcja budowy sieci MPR - Miejsc Przyjaznych Rowerzystom wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego, która promuje projekt "Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej".

"Turystyka rowerowa to nie tylko oznakowanie, ścieżki rowerowe, tablice informacyjne i mapka szlaku. To przede wszystkim miejsca, w których rowerzyści będą profesjonalnie ugoszczeni, nakarmieni i atrakcje, które mogą zobaczyć pozostawiając swój rower w bezpiecznym miejscu" - podkreślił Jacek Zdrojewski, organizujący akcję budowy systemu MPR.

Trasa budowana wspólnie z właścicielami obiektów turystycznych

Dodał, że w Niemczech i Austrii rowerzyści mają do dyspozycji blisko sześć tysięcy kwater "przyjaznych rowerzystom" w ramach standardu Bett und Bike. Nasz kraj oczywiście nie może wprost się porównywać z rynkiem niemieckim, na którym jest ponad 70 tysięcy kilometrów certyfikowanych tras rowerowych i pięć milionów turystów rowerowych rocznie, lecz nasza akcja rozpoczyna nowy etap rozwoju polskiej turystyki rowerowej - dodał.

Do udziału w budowie systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom zaproszeni są przede wszystkim przedsiębiorcy - właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych, ale także centra informacji turystycznej, administratorzy atrakcji turystycznych oraz inne obiekty świadczące usługi na rzecz rowerzystów.

Pierwsza runda naboru rozpoczyna się 15 czerwca i kończy 15 lipca tego roku. Zgłosić się może każdy przedsiębiorca, który chciałby się podjąć rozpoczęcia działalności z tych pięciu kategorii, działający w tak zwanym korytarzu szlaku Green Velo, który obejmuje ponad 400 gmin Polski Wschodniej.

Zgłoszenia można dokonać poprzez formularz zamieszczony na stronie www.greenvelo.pl. Korzyścią będzie przede wszystkim przyciągnięcie turystów rowerowych. Informacje o rekomendowanym obiekcie znajdą się bowiem na portalu turystycznym szlaku oraz dedykowanej mu aplikacji mobilnej, aktywnej już w lipcu. Podmioty te będą mogły także posługiwać się znakiem MPR z logo szlaku oraz znajdą się w innych publikacjach informujących o szlaku, na promocję którego przeznaczono w latach 2014-2015 blisko 25 milionów złotych- przekonują organizatorzy.

W lipcu gotowych ma być 500 kilometrów trasy a całość oddana zostanie do użytku w grudnia tego roku. Koszt budowy rowerowej autostrady współfinansowanej przez Unię Europejską to prawie 300 mln zł. Unijne wsparcie wynosi 85 proc., 10 proc. dokłada budżet państwa, a 5 proc. samorządy kolejnych województw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.