PARTNER PORTALU
  • BGK

Przygotowania do Euro 2012 na dobrej drodze

  • PAP    30 sierpnia 2010 - 07:08

Przygotowania Polski do EURO 2012 są na dobrej drodze - ocenił przebywający w Austrii minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller. Minister uczestniczył w obradach Forum Salzburskiego, nieformalnej inicjatywy szefów MSW Europy Środkowej.
"Pomimo wielu wyzwań sytuacja na dziś wygląda tak, że możemy zapewnić, iż będzie to nie tylko piękna, spektakularna, duża, lecz także bezpieczna, wspólna europejska impreza" - powiedział Miller austriackiej agencji APA na marginesie obrad, w czasie których prezentował stan polskich przygotowań do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.

Jak informuje APA, polski minister podkreślił wsparcie, jakie Polska otrzymuje ze strony jednego z organizatorów mistrzostw Europy w 2008 r. - Austrii. "Otrzymywane informacje są dla nas ogromnie cenne" - powiedział.

Jak dodał, chodzi o realizację scenariusza mistrzostw, który "wprawdzie zagwarantuje bezpieczeństwo, ale przy tym nie zniszczy elementu rozrywki". "Chodzi o to, by uczestnik, który przybędzie (na EURO-2012) nie odczuł ograniczeń związanych ze środkami bezpieczeństwa. I to jest cała finezja tych przygotowań" - powiedział Miller.

Poinformował też, że ministrowie, obradujący na zamku Fuschl niedaleko Salzburga, opowiedzieli się za uporządkowaniem europejskich regulacji dotyczących zwiększenia bezpieczeństwa na imprezach masowych, w tym sportowych. Tematem dwudniowego spotkania było bezpieczeństwo imprez masowych oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

"Naszą pierwszą próbą generalną będzie EURO-2012. Nie ukrywam, że ta impreza wiąże się z dodatkową trudnością. Organizatorem jest nie tylko Polska, ale też Ukraina, czyli kraj, który nie tylko nie jest członkiem strefy Schengen, ale także znajduje się poza UE" - zaznaczył Miller.

Jak dodał, fakt ten dodatkowo motywuje do tego, by regulacje, które ministrowie Forum Salzburskiego chcą zmodyfikować, obejmowały również przypadki, gdy duża impreza nie ma "czysto wewnątrzunijnego charakteru".

Minister potwierdził, że Polska wspiera zbliżenie Ukrainy z Unią Europejską. Choć w Kijowie doszło do zmiany rządu, to liczba osób przekraczających granicę w ramach małego ruchu granicznego stale rośnie.

"Społeczeństwo nie zmieniło zdania. W Polsce również zmieniały się rządy, gdy staraliśmy się o wejście do UE, ale Polacy chcieli możliwie szybko zostać członkiem Unii, bez względu na to, kto akurat był przy władzy. Krótko mówiąc, mam nadzieję, że moment przystąpienia Ukrainy do UE nie będzie się oddalał, a jeśli już - to tylko przez krótki czas" - dodał Miller.

Według Millera ważne jest również, by stale umacniać przekonanie, że UE jest otwarta na nowych kandydatów - bez względu na wyniki wyborów. "Zapraszamy przecież narody, a nie prezydentów czy premierów" - dodał polski minister spraw wewnętrznych.

Forum Salzburskie jest nieformalną inicjatywą skupiającą ministrów spraw wewnętrznych państw Europy Środkowej. Współpraca w ramach Grupy Salzburskiej rozpoczęła się podpisaniem w lipcu 2001 roku w Salzburgu specjalnej deklaracji, zainicjowana, by wspierać działania na rzecz bezpieczeństwa i wolności. "Deklarację partnerstwa w zakresie bezpieczeństwa" podpisali ministrowie z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier oraz komisarz Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.