PARTNER PORTALU
  • BGK

Przystań AZS w Toruniu odzyska blask

  • AT    13 stycznia 2012 - 18:26
Przystań AZS w Toruniu odzyska blask

Do końca 2012 roku przystań AZS w Toruniu odzyska blask. Obecnie trwają tam prace remontowe polegające m.in. na montażu fundamentów pod słupy oświetleniowe. Wyremontowanych zostanie 159 metrów umocnień brzegowych, a na przystani powstanie 26 punktów cumowych.
- Na remont przystani ogłoszono przetarg. Wygrało go Przedsiębiorstwo Budownictwa Hydrotechnicznego „HYDRO-EKO” z Bydgoszczy. Prace ruszyły pod koniec 2011 roku. Najpierw oczyszczono teren i wycięto drzewa na łachach. Rozebrano również pochylnię transportową na przystani. Obecnie trwa niwelacja podłoża i jego zagęszczenie. Po tych działaniach wylany zostanie beton – mówi Józef Czerwiński z Wydziału Środowiska i Zieleni UMT.

- Trwa również montaż fundamentów pod słupy oświetleniowe. W najbliższym czasie rozpocznie się wbijanie grodzi szczelnych w obrębie przystani i budowa ścianki szczelnej. Rozbierana jest trylinka na przystani. Zakończono już naprawę ubytków w falochronie. Zgodnie z umową, roboty potrwają do końca listopada 2012 roku. Koszt wyniesie prawie 1,7 mln zł - dodaje.

Jak poinformował toruński magistrat (zabierz głos/ oceń prezydenta) miasto od kilku lat realizuje program renowacji toruńskiego nabrzeża. W pierwszym etapie prowadzono prace naprawcze nabrzeża tarasowego o długości 359,3 m. Jest to część środkowa odcinka nabrzeża pomiędzy mostem drogowym a mostem kolejowym (od limnigrafu do ul. Wola Zamkowa), łącząca funkcję zabezpieczającą z turystyczno-rekreacyjną. Działania polegały na przełożeniu żelbetowych elementów ubezpieczenia, wzmocnieniu konstrukcji poprzez reprofilację i impregnację oczepu żelbetowego oraz naprawie i wymianie elementów tarasowych - schodów i bruku.

Etap drugi objął naprawę umocnień na odcinku 473,8 m między mostem drogowym a zachodnią krawędzią ubezpieczenia tarasowego nabrzeża (na wysokości limnigrafu). Prace polegały na reprofilacji i impregnacji żelbetowego oczepu, remoncie schodów, wymianie zdewastowanego bruku z trylinki na pokrycie z dybli betonowych i kostki granitowej.

Kolejny etap prac rewitalizacyjnych przeprowadzono na odcinku ponad 645 m, między Wolą Zamkową a mostem kolejowym. Obejmowały one reprofilację i impregnację oczepu betonowego i schodów, oraz wymianę bruku z trylinki na bruk z dybli betonowych i kostki granitowej.  W etapie IV wyremontowano ostatni fragment umocnień przeciwpowodziowych pomiędzy mostem drogowym a przystanią AZS o długości 430 m oraz przeprowadzono rekultywację portu.

Remont przystani nie jest ostatnim zadaniem, jakie miasto wykona na Bulwarze. W dniach 6 października – 7 listopada 2011 roku w Toruniu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości Bulwaru Filadelfijskiego. Najważniejsze postulaty uczestników konsultacji to więcej ławek i miejsc do rekreacji, rodzinne kawiarnie, drogi dla rowerów i ograniczenie ruchu drogowego. Raport z badania będzie podstawą stworzenia wytycznych do modernizacji jednego z ulubionych miejsc spacerowych torunian i turystów - donosi magistrat.

W latach 70 - jak podaje Urząd Misata - w celu zabezpieczenia starówki przed skutkami wahań poziomu wody Wisły oraz działania fali powodziowej, wykonane zostały umocnienia prawego brzegu Wisły na odcinku od mostu kolejowego do przystani AZS. Stworzono w ten sposób przestrzeń, która odtworzyła w sposób naturalny połączenie gotyckiej zabudowy starówki z Wisłą. Po blisko 30 latach eksploatacji i erozyjnego oddziaływania rzeki stan techniczny nabrzeża uległ pogorszeniu tak dalece, że konieczne stało się zaplanowanie i przeprowadzenie ich remontu kapitalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Fiołek, 2012-01-14 09:22:03

    Jest piękna,dobra,czarująca,jak ...dziewczyna ! Ma blask,ma!
  • Anydej, 2012-01-13 21:12:03

    Te przystań odzyska blask? Jeszcze nigdy go nie straciła!!!