PARTNER PORTALU
  • BGK

Przystań na Wyspie Grodzkiej. Szczecin chwali się nową mariną

  • PAP/aw    9 sierpnia 2015 - 10:40
Przystań na Wyspie Grodzkiej. Szczecin chwali się nową mariną

Marina na Wyspie Grodzkiej fot. Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Do sieci przystani Pomorza Zachodniego oficjalnie dołączyła szczecińska marina na Wyspie Grodzkiej. Na wyspie na Odrze w centrum miasta może cumować 70 jachtów - docelowo ma być 150 miejsc postojowych dla jednostek.
"To finał projektu tworzenia w regionie sieci przystani, ale też może to być impuls gospodarczy dla miasta i otwarcie stolicy Pomorza Zachodniego na szlaki wodne Szczecin-Berlin i Szczecin-Bałtyk" - powiedział w sobotę (8 sierpnia) dziennikarzom wiceprezydent miasta Krzysztof Soska.

Jak dodał, nowa marina ma szansę stać się tranzytową dla jednostek niemieckich.

Nowa przystań w Szczecinie nowoczesna i funkcjonalna

Przystań wyposażona jest we wszystkie niezbędne instalacje do obsługi jednostek pływających. W ramach inwestycji powstał m.in. zwodzony ponad 100-metrowy most pieszo-jezdny, który łączy wyspę z inną rzeczną wyspą Łasztownią.

Dla żeglarzy zbudowano pomosty pływające, a przy nich stanowiska wyposażone w wodę, prąd oraz punkty odbioru ścieków.

Marina jest dostosowana do poruszania się i żeglowania osób niepełnosprawnych.

Nowy port jachtowy oraz 10 innych inwestycji projektu: "Zachodniopomorski Szlak Żeglarski - sieć portów turystycznych Pomorza Zachodniego" powstały dzięki 35 mln zł z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Dzięki projektowi powstała sieć przystani i portów dla żeglarzy w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego i na wybrzeżu Bałtyku. Zmodernizowano istniejącą już bazę, ale też powstały nowe mariny, m.in. w Szczecinie, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie i Darłowie. Łącznie to ponad 30 miejsc, w których mogą cumować jachty.

Odległość pomiędzy portami nie przekracza 35 mil morskich, czyli kilku godzin żeglugi. Umożliwia to bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, lecz również mniej doświadczonym amatorom żeglarstwa.

Jak powiedziała kierownik projektu Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, Krystyna Araszkiewicz z Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, już teraz porty i przystanie szlaku są pełne żeglarzy. Wybudowanie nowej mariny ma nie tylko wymiar turystyczny, ale również ma znacznie dla gospodarki w regionie - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.