PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyszłość portów w Szczecinie i Świnoujściu

  • ZWI    18 maja 2013 - 14:04
Przyszłość portów w Szczecinie i Świnoujściu

Na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich odbyło się robocze spotkanie poświęcone przyszłości portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu z udziałem wiceminister transportu, gospodarki morskiej i budownictwa Anny Wypych-Namiotko.
- Chcemy podyskutować o największym potencjale regionu - gospodarce morskiej i przestrzeni portowej, o możliwościach i koniecznościach związanych z ich rozwojem - zarysował temat dyskusji marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich w piątkowe popołudnie, 17 maja, pojawili się przedstawiciele wielu operatorów, m.in. był obecny Manfred Michel z DB Port, Jan Stasiak z Fast Terminals, Przemysław Szynkaruk z Doker-Port, Pierre Pages z Elewator Ewa, czy Wojciech Pysiak z Bulk Cargo - Port Szczecin.

Oczywiście obecna była reprezentacja Zarządu Portów Morskich Szczecin i Świnoujście z prezesem Jarosławem Siergiejem. Wśród gości była również Katarzyna Lewandowska, reprezentująca Ministerstwo Skarbu Państwa, oraz Zenon Kozłowski, przedstawiciel Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Dyskusję otworzył marszałek Geblewicz.

- Dziękuję wszystkim obecnym za przyjęcie zaproszenia. W Urzędzie Marszałkowskim myślimy perspektywą roku 2020, a nawet wykraczamy poza nią. Dlatego pozwoliliśmy sobie zaprosić państwa do dyskusji o tym, co uznajemy za jeden z najważniejszych potencjałów naszego regionu. Dążymy do tego, aby reprezentowana przez państwa przestrzeń odciskała jeszcze wyraźniejsze piętno na gospodarce regionalnej - stwierdził marszałek.

- Dzisiejsze spotkanie jest wynikiem rozmów z firmami działającymi w sferze gospodarki morskiej, bo to właśnie przedstawiciele operatorów mówili głośno o tym, jak wiele jest szans do wykorzystania. Dlatego przyjąłem rolę gospodarza i zainicjowałem spotkanie, w którym zgodziła się wziąć udział pani minister Anna Wypych-Namiotko - dodał.

Dalej marszałek Olgierd Geblewicz przypomniał, jak ważny jest temat spotkania w kontekście przygotowań do nowego okresu programowania i kształtu Kontraktu Terytorialnego. Zaznaczył, że działalność morska i logistyka, jako jedna z kluczowych regionalnych specjalizacji Pomorza Zachodniego, będzie traktowana priorytetowo w przyszłej perspektywie finansowej 2014-2020.

Tym niemniej podkreślił, że celem spotkania w zamkowej sali Anny Jagiellonki jest także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak udoskonalić działanie podmiotów związanych z przestrzenią portową tak w perspektywie długookresowej, jak i tej bieżącej, jak rozwijać potencjał spółek portowych.

Konkretną ilustracją zasygnalizowanych wątków były przedstawione prezentacje. Dyrektor Marek Orszewski z Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego omówił węzłowe zagadnienia hasła „porty morskie w polityce rozwojowej województwa zachodniopomorskiego".

Zwrócił uwagę, że województwo dysponując strategiami rozwoju gospodarki morskiej oraz rozwoju województwa jest przygotowane programowo do absorpcji środków. Zauważył przy tym, że wsparcie dla portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu płynąć będzie głównie z poziomu krajowego, na poziomie regionalnym będzie kierowane do pozostałych portów, także śródlądowych.

Minister Anna Wypych-Namiotko przedstawiła z kolei projekt „Programu rozwoju polskich portów morskich do 2020 r. (w perspektywie do 2030 r.)". W dokumencie jako cel główny postawiono zadanie poprawy konkurencyjności i wzrost udziału portów morskich w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju oraz podniesienie rangi portów morskich w międzynarodowej sieci transportowej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.