PARTNER PORTALU
  • BGK

Przywracają dworcowi XIX - wieczną stylizację

  • PAP    19 lipca 2012 - 15:23
Przywracają dworcowi XIX - wieczną stylizację

Renowację elewacji, odnowienie wnętrz, powrót naściennego zegara przewiduje m.in. modernizacja dworca w Kluczborku, która rozpocznie się w tym miesiącu i przywróci obiektowi XIX-wieczną stylizację. PKP SA rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z wykonawcą.
Jak poinformował w czwartek Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP SA we Wrocławiu, w przetargu na modernizację dworca wystartowało osiem firm.

"Najkorzystniejszą ofertę złożyły dwie firmy: Eko-Bud i Przedsiębiorstwo Budowlane Ład Bud, które zmodernizują obiekt za 4,33 mln zł. Prace budowlane na dworcu rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu" - mówił rzecznik.

Sarna dodał, że w ramach inwestycji dworzec przejdzie kompleksową modernizację odzyskując "historyczny blask" z końca XIX w. Ponadto stanie się obiektem przyjaznym i bezpiecznym dla podróżnych.

W ramach przedsięwzięcia oczyszczona i poddana konserwacji zostanie elewacja budynku. Renowację przejdą ścienne malowidła z symbolami kolejowymi. Nad wejściami pojawią się jak dawniej odtworzone daszki wraz ze wspornikami. Na ścianę od strony parkingu powróci zegar.

"Zmieni się też wnętrze obiektu, które zostanie poddane modernizacji z poszanowaniem historii budynku. Nie zmieni się układ parteru. W holu i przedsionkach zostanie odtworzona posadzka na wzór oryginalnej. Na parterze dworca pojawią się przestrzenie do wynajmu" - mówił rzecznik.

Metamorfozę przejdą dworcowe toalety. Jedna z nich zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na piętrze budynku znajdą się pomieszczenia biurowe oraz Straży Ochrony Kolei. Na piętrze projektanci przewidzieli również miejsce na niewielki hostel.

W ramach prac wymienione zostaną wszystkie instalacje, stolarka okienna i drzwiowa oraz oświetlenie, a także dach. Zainstalowany zostanie nowoczesny system monitoringu bezpieczeństwa podróżnych na dworcu i w jego bezpośrednim otoczeniu.

Sarna wyjaśnił, że przemianę przejdzie otoczenie dworca. Nową nawierzchnię zyska parking przed dworcem. Zaplanowano na nim 44 miejsca parkingowe, w tym dwa dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Przy samym budynku dworca staną stojaki dla rowerów, nowe kosze i ławki.

Prace przy przebudowie obiektu ruszą jeszcze w tym miesiącu i zakończą się jesienią 2013 r. Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP i budżetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.