PARTNER PORTALU
  • BGK

Przywrócą świetność koszarom dragonów?

  • PAP    19 lipca 2011 - 18:50
Przywrócą świetność koszarom dragonów?

Pomysły na zagospodarowanie dawnych koszar Dragonów mogą przedstawiać od wtorku mieszkańcy Olsztyna. Zaniedbana obecnie dzielnica przemysłowa Olsztyna, jeszcze w XIX wieku tętniła życiem jako punkt stacjonowania Wschodniopruskiego Pułku Dragonów.
We wtorek rozpoczęły się konsultacje społeczne, w ramach których mieszkańcy mają się wypowiedzieć, w jaki sposób przywrócić do życia obszar dawnych koszar. Jak powiedziała rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie, Aneta Szpaderska, rewitalizacja ma polegać nie tylko na renowacji zabytkowych obiektów, ale również na przywróceniu wśród olsztynian świadomości wyjątkowej wartości koszar.

Koszary Dragonów położone są w dzielnicy Zatorze w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz rzeki Łyny. Zabudowania militarne powstały w końcu XIX wieku. Stacjonowała tu od 1886 roku formacja kawalerzystów, a dokładniej sprowadzony z Metzu w Lotaryngii, 10. Wschodniopruski Pułk Dragonów. Nosił on imię króla Saksonii - Alberta I.

Tętniące niegdyś życiem koszary, jedno z ważniejszych źródeł dobrobytu miasta, zmieniły się z biegiem czasu w położoną zaledwie 400 m od ratusza peryferię. Stajnie zamieniono na warsztaty ślusarskie, małe fabryczki albo wielkie składy. Szachulcowe konstrukcje ścian, charakterystyczne dla pruskiego muru, zostały różnymi sposobami zakryte poprzez otynkowanie, pokrycie dyktą albo zamalowanie. W dawnych koszarach obecnie znajdują się magazyny, hurtownie i sklepy. Dzierżawcy nie dbali o zachowanie historycznego wyglądu budynków - dostosowywali je do swych potrzeb, używając nowoczesnych materiałów.

W ostatnich latach dwukrotnie na terenie koszar wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył część dawnych stajni.

Zaletą tych budynków jest ich atrakcyjna lokalizacja. Już wkrótce przebiegać będzie w ich sąsiedztwie nowa ulica Artyleryjska i odnowiona aleja Wojska Polskiego, która będzie drogą tranzytową wiodącą do polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Bezledach. Nowa ulica Artyleryjska pozwoli jadącym ze strony Warszawy, Ostródy i Morąga ominąć centrum Olsztyna w drodze do granicy z Obwodem Kalinigradzkim. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.