PARTNER PORTALU
  • BGK

Publiczne nieruchomości w księgach wieczystych: Jest lepiej, ale problem nadal istnieje

  • AT    13 sierpnia 2015 - 10:30
Publiczne nieruchomości w księgach wieczystych: Jest lepiej, ale problem nadal istnieje
Na proces ujawniania prawa własności nieruchomości sektora publicznego duży wpływ ma rozdrobnienie działek (fot.pixabay.com)

- Blisko 16 proc. nieruchomości sektora publicznego nie ma księgi wieczystej - wynika z danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Rada Ministrów zapoznała się z informacją dotyczącą realizacji ustawy z 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, przedłożoną przez ministra administracji i cyfryzacji.

Problem z nieujawnieniem nieruchomości

Przygotowanie i uchwalenie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego stanowiło odpowiedź na problem nie ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego.

Wejście w życie ustawy w 2007 r. oraz jej nowelizacja w 2012 r. wsparło proces ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego, co w rezultacie poprawiło ochronę praw właścicieli i klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości.

Prace mające na celu ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego przyniosły efekty we wszystkich województwach – w każdym wzrósł poziom ujawnienia. Średni w skali całego kraju stopień nieujawnienia w księgach wieczystych prawa własności w odniesieniu do działek wchodzących w skład nieruchomości sektora publicznego wyniósł 15,9 proc.

Uregulowanie stanów prawnych bez księgi jest trudniejsze

- Najlepiej pod tym względem wypadło województwo warmińsko-mazurskie. Działek wchodzących w skład nieruchomości nieujawnionych było tam jedynie 0,7 proc. Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się niemal całkowitym ujawnieniem prawa własności nieruchomości objętych ustawą. Dobrze wypadły też województwa: pomorskie (3,7 proc. nieujawnionych), dolnośląskie (5,1 proc.), opolskie (5,8 proc.), zachodniopomorskie (7,1 proc.) i lubuskie (8,7 proc.). Wszystkie dane są z maja 2015 r. - podaje ministerstwo.

Z informacji resortu wynika, że niższy stopień ujawnienia własności dotyczy m.in. województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Ma to związek z tym, że na proces ujawniania prawa własności nieruchomości sektora publicznego duży wpływ ma rozdrobnienie działek i ich stosunkowo niewielka powierzchnia (chodzi o małe działki – poniżej 1000 m2 i bardzo małe działki – poniżej 300 m2). Taka struktura gospodarstw występuje właśnie w tych rejonach, a to oznacza, że uregulowanie stanów prawnych takich nieruchomości jest bardziej pracochłonne i czasochłonne.

Spadała liczba nieujawnionych nieruchomości

Dane ministerstwa pokazują, że w latach 2012-2015 spadała liczba nieujawnionych nieruchomości: z 854 622 (marzec 2012 r.) do 520 793 (maj 2015 r.). Wzrosła liczba zinwentaryzowanych nieruchomości: z 2 023 681 (marzec 2013 r.) do 2 042 583 (maj 2015 r.).

Z przeprowadzonych analiz i informacji zebranych przez ministerstwo od podmiotów realizujących ustawę wynika, że dalsze zwiększenie stopnia ujawnienia prawa własności nieruchomości sektora publicznego może wymagać zmian w zakresie gospodarowania nieruchomościami sektora publicznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.