PARTNER PORTALU
  • BGK

Puławski park technologiczny za 78 mln otwarty

  • PAP    25 maja 2012 - 15:14
Puławski park technologiczny za 78 mln otwarty

Park Naukowo-Technologiczny otwarto uroczyście w piątek w Puławach. Inwestycja kosztowała 78 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie z funduszy unijnych. Park ma być miejscem współpracy instytucji naukowych, uczelni i firm.
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która uczestniczyła w uroczystości otwarcia Parku powiedziała, że ta inwestycja jest przykładem na to, że mniejsze miasta potrafią konkurować z dużymi ośrodkami.

"Puławy są specyficznym miastem, ponieważ mają pięć instytutów naukowych i to jest ich siła" - podkreśliła. Dodała, że ma nadzieję, iż park przyczyni się do wzrostu wpływów podatkowych do budżetu państwa i do budżetu miasta.

Minister Bieńkowska wskazywała, że tego typu inwestycje przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, dlatego - jej zdaniem - powinny być nadal dofinansowywane w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej.

"My jesteśmy na mapie Europy przykładem tego, że pieniądze z polityki spójności są pieniędzmi, które mogą pomóc gospodarce, a czasami są kluczowe, jeśli chodzi o utrzymanie wzrostu gospodarczego" - mówiła.

Budynek Parku Naukowo-Technologicznego - składający się z trzech części - liczy ponad 12 tys. m kw. Działalność w nim rozpoczęły od lutego już trzy firmy: wytwarzająca filtry workowe m.in. dla potrzeb przemysłu spożywczego, chemicznego i motoryzacyjnego, a także spółka kosmetyczna oraz przedsiębiorstwo produkujące sprzęt medyczny.

W obiektach parku mieszczą się m.in. inkubator technologiczny, służący ułatwianiu działalności nowym, niewielkim firmom, sale do szkoleń i konferencji oraz pomieszczenia biurowe i produkcyjne przeznaczone na wynajem na zasadach komercyjnych.

Projekt, który obejmuje powstanie budynku Parku Naukowo-Technologicznego oraz przygotowanie w Puławach nowych terenów pod inwestycje o powierzchni ponad 8 ha, kosztował łącznie około 78 mln zł, z czego 85 proc. pokryła dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Otwarcie parku było jednym z wydarzeń Dni Inwestycji Miejskich w Puławach, które potrwają do niedzieli. Mieszkańcy będą mogli uczestniczyć m.in. w pikniku naukowym w Parku, w czasie którego oprócz prezentacji naukowych można będzie zobaczyć mobilne planetarium i obserwatorium astronomiczne.

W sobotę zaprezentowany zostanie przebudowywany port rzeczny. Inwestycja jest częścią wspólnego projektu realizowanego przez nadwiślańskie gminy - Puławy, Janowiec i Kazimierz Dolny - dotyczącego zagospodarowania okolic Wisły i wykorzystania jej walorów do rozwoju turystyki. Wartość przedsięwzięcia to 54 mln zł, z czego 39 mln zł stanowi dofinansowanie z unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka.

Natomiast na niedzielę zaplanowano cykl imprez na nowym stadionie sportowym w Puławach. Jego przebudowa oraz utworzenie towarzyszących mu obiektów, m.in. mini aquaparku, bazy hotelowej, pływalni - kosztowała ok. 49 mln zł. Miasto na ten cel uzyskało 14 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.