PARTNER PORTALU
  • BGK

Punkt widokowy powstanie w wieży kościoła farnego w Gubinie

  • PAP    5 marca 2011 - 09:42

Punkt widokowy powstanie w zabytkowej wieży kościoła farnego w Gubinie (Lubuskie). Renowacja, którą w kwocie prawie 1,2 mln euro dofinansowuje Unia Europejska, ma się zakończyć we wrześniu.
Wieża ma wysokość 60 metrów, po renowacji będzie to najwyższy punkt widokowy w mieście. "Widok z wieży będzie się roztaczał na sporą odległość, co zapewne przyciągnie też turystów" - powiedział  burmistrz Gubina Bartłomiej Bartczak. 

Renowacja zabytkowego kościoła to także jeden z elementów zacieśniania kontaktów między mieszkańcami polskiego Gubina i niemieckiego Guben. W 2005 roku, podczas 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej powołano polską Fundację Fara Gubińska i niemieckie Stowarzyszenie Wspierające, które wspólnie działają na rzecz odbudowy kościoła.

Po renowacji stanie się on centrum spotkań polsko-niemieckich, w którym odbywać się mają m.in. wystawy, koncerty, a także nabożeństwa ekumeniczne.

W środku przywrócony zostanie podział na kondygnacje, co wiąże się z wykonaniem nowych schodów i klatek schodowych łączących poszczególne piętra.

Renowacja wieży wiąże się z oczyszczeniem ponad 1500 m2 powierzchni ścian ceglanych, wykonaniem stalowych schodów oraz z zamontowaniem ponad 50 m stalowych balustrad.

Pierwsze wzmianki o kościele farnym pochodzą z 1324 roku. Został on wzniesiony w stylu romańskim, w formie trójnawowej bazyliki. Po zniszczeniach wywołanych trzęsieniami ziemi w XIV wieku, obiekt rozebrano, a w jego miejscu rozpoczęto budowę nowego gotyckiego kościoła. Ostatecznego kształtu budowla nabrała w 1844 roku. Obiekt fary został zniszczony podczas walk toczących się w mieście od lutego do kwietnia 1945 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.