PARTNER PORTALU
  • BGK

Puste mieszkania rosnącym problemem stolicy Francji

  • bad    21 sierpnia 2017 - 18:08
Puste mieszkania rosnącym problemem stolicy Francji
W całym Paryżu liczba pustych mieszkań przekracza już 100 tys. Fot. pixabay

Co czwarte mieszkanie w centralnych dzielnicach Paryża jest puste. By walczyć z problemem, władze stolicy Francji wprowadziły 60-proc. podatek od pustego mieszkania.
W Polsce od wielu lat zmagamy się z niedoborem mieszkań, tymczasem w wielu światowych metropoliach wzmaga się problem pustostanów. Inwestorzy, który kupują tam nieruchomości w celach spekulacyjnych, liczą na zyski związane ze wzrostem wartości nieruchomości i nie zawracają sobie głowy ich wynajmem. Puste lokale działają na ich korzyść, gdyż znacznie ograniczają podaż nieruchomości, co wpływa na wzrost cen mieszkań.

100 tys. pustych mieszkań

Z najnowszego raportu Atelier Parisien d'Urbanisme (APUR) wynika, że w czterech centralnych dzielnicach Paryża niewykorzystane jest ponad 20 tys. mieszkań, to jedna czwarta dostępnych tam lokali. W całym Paryżu problem dotyczy 15 proc. nieruchomości.

Czytaj też: Brak chętnych na zabytkowe kamienice w centrum Olsztyna

Zjawisko w ostatnich latach jest coraz wyraźniejsze. W okresie 2008-2013 w centrum Paryża zanotowano 1,3-proc. wzrost liczby pustostanów, w całym Paryżu wskaźnik ten wyniósł 0,6 procent.

Sytuacja szczególnie może niepokoić w drugiej dzielnicy, gdzie w okresie 2008-2013 liczba pustostanów wzrosła o 6 proc., a także w czwartej dzielnicy, gdzie niezamieszkanych pozostaje 29,8 proc. mieszkań.

W całym Paryżu liczba pustych mieszkań przekracza już 100 tys., pustych lub częściowo zajętych jest 200 tys., czyli niemal co trzeci dostępny tam lokal.

Władze miasta starają się temu zapobiec poprzez wprowadzenie podatku od pustych mieszkań. W 2015 r. wprowadziły daninę o równowartości 20 proc. rynkowego poziomu czynszu, która od 1 stycznia 2017 została podniesiona do 60 proc. Ratusz nie wyklucza kolejnej podwyżki, jeśli i to nie pomoże.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.