PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni apelują do PiS w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych

  • AW    12 lipca 2017 - 08:53
Radni apelują do PiS w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych
Zdaniem radnych Częstochowy podwyżki paliw dotkną i kierowców samochodów i np pasażerów komunikacji publicznej. (fot:commons.wikimedia.org/Rejtan)

Radni i członkowie członków stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy wystosowali apel do posłów o odrzucenie ustawy o funduszu dróg samorządowych w proponowanym kształcie. Ich zdaniem wzrost cen paliw grozi lawiną innych podwyżek m.in. cen biletów czy kosztów wywozu śmieci.
We wtorek (11 lipca) wieczorem do kierownictwa klubu parlamentarnego PiS oraz posłów PiS Ziemi Częstochowskiej został wysłany apel dotyczący projektu ustawy o funduszu dróg samorządowych.

Radny Marcin Maranda, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, w imieniu radnych oraz członków stowarzyszenia zwrócił się o odrzucenie rozwiązań legislacyjnych, w wyniku których dojdzie do wzrostu paliw w Polsce.

- Słuszna idea finansowego wzmocnienia możliwości inwestycyjnych samorządów lokalnych w infrastrukturę drogową nie może być realizowana kosztem wprowadzania dodatkowych obciążeń Polaków – pisze Marcin Maranda.

Jego zdaniem przyjęcie ustawy o funduszu dróg samorządowych w proponowanym kształcie przyniesie szereg negatywnych skutków jak wzrost cen paliw, który odczują nie tylko kierowcy, ale pośrednio wszyscy obywatele.

- Z punktu widzenia mieszkańców Częstochowy i interesu lokalnej społeczności, największe obawy dotyczą braku gwarancji, że dodatkowe środki posłużą zrealizowaniu zamierzonych celów. Częstochowscy kierowcy nie mają pewności, że płacone przez nich wyższe podatki zwrócą się w formie w systematycznych inwestycji w infrastrukturę drogową – czytamy dalej w apelu.

Stowarzyszenie i radni Klubu „Mieszkańcy Częstochowy” sprzeciwiają się decyzjom, które podnoszą ceny usług komunalnych. – Nietrudno przewidzieć, że podwyżka cen paliw może wpłynąć na podwyżkę np. cen biletów komunikacji miejskiej czy wzrost kosztów wywozu śmieci – wymienia radny.

Stowarzyszenie apeluje więc o wycofanie się z planowanych rozwiązań prawnych, których skutkiem będą podwyżki paliw.

Przypomnijmy, pierwsze czytanie projektu ustawy o funduszu dróg samorządowych zaplanowano w Sejmie na środę 12 lipca o godz. 10.45. Zakłada on dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy. Projekt Funduszu Dróg Samorządowych, który wiąże się z podwyżką cen paliw ostro komentują politycy opozycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.