Radni apelują do PiS w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych

Radni i członkowie członków stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy wystosowali apel do posłów o odrzucenie ustawy o funduszu dróg samorządowych w proponowanym kształcie. Ich zdaniem wzrost cen paliw grozi lawiną innych podwyżek m.in. cen biletów czy kosztów wywozu śmieci.
Radni apelują do PiS w sprawie Funduszu Dróg Samorządowych
Zdaniem radnych Częstochowy podwyżki paliw dotkną i kierowców samochodów i np pasażerów komunikacji publicznej. (fot:commons.wikimedia.org/Rejtan)

We wtorek (11 lipca) wieczorem do kierownictwa klubu parlamentarnego PiS oraz posłów PiS Ziemi Częstochowskiej został wysłany apel dotyczący projektu ustawy o funduszu dróg samorządowych.

Radny Marcin Maranda, przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy, w imieniu radnych oraz członków stowarzyszenia zwrócił się o odrzucenie rozwiązań legislacyjnych, w wyniku których dojdzie do wzrostu paliw w Polsce.

- Słuszna idea finansowego wzmocnienia możliwości inwestycyjnych samorządów lokalnych w infrastrukturę drogową nie może być realizowana kosztem wprowadzania dodatkowych obciążeń Polaków – pisze Marcin Maranda.

Jego zdaniem przyjęcie ustawy o funduszu dróg samorządowych w proponowanym kształcie przyniesie szereg negatywnych skutków jak wzrost cen paliw, który odczują nie tylko kierowcy, ale pośrednio wszyscy obywatele.

- Z punktu widzenia mieszkańców Częstochowy i interesu lokalnej społeczności, największe obawy dotyczą braku gwarancji, że dodatkowe środki posłużą zrealizowaniu zamierzonych celów. Częstochowscy kierowcy nie mają pewności, że płacone przez nich wyższe podatki zwrócą się w formie w systematycznych inwestycji w infrastrukturę drogową – czytamy dalej w apelu.

Stowarzyszenie i radni Klubu „Mieszkańcy Częstochowy” sprzeciwiają się decyzjom, które podnoszą ceny usług komunalnych. – Nietrudno przewidzieć, że podwyżka cen paliw może wpłynąć na podwyżkę np. cen biletów komunikacji miejskiej czy wzrost kosztów wywozu śmieci – wymienia radny.

Stowarzyszenie apeluje więc o wycofanie się z planowanych rozwiązań prawnych, których skutkiem będą podwyżki paliw.

Przypomnijmy, pierwsze czytanie projektu ustawy o funduszu dróg samorządowych zaplanowano w Sejmie na środę 12 lipca o godz. 10.45. Zakłada on dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy. Projekt Funduszu Dróg Samorządowych, który wiąże się z podwyżką cen paliw ostro komentują politycy opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE