PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni Świętochłowic piszą do CBA i ABW

  • pt    16 września 2014 - 14:02
Radni Świętochłowic piszą do CBA i ABW

Radni Świętochłowic przyjęli uchwałę zobowiązującą przewodniczącego Rady Miejskiej do poinformowania o problemach z rekultywacją stawu Kalina Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Ministra Środowiska, Ministra Zdrowia i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
W Świętochłowicach odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej, poświęcona sprawie rekultywacji stawu Kalina.

Przed kilkoma dniami, lider konsorcjum oczyszczającego Kalinę, firma VIG z Dąbrowy Górniczej, odstąpił od umowy z miastem. W ten sposób, pod znakiem zapytania stanął sztandarowy projekt obecnych władz miasta, co może skutkować utratą europejskiej dotacji, która była podstawowym źródłem finansowania inwestycji  (o sprawie pisaliśmy TUTAJ).

Nie mniej ważny dla mieszkańców jest aspekt zdrowotny, bowiem wraz z rozpoczęciem prac rekultywacyjnych, do atmosfery przedostają się zwiększone ilości toksycznych substancji, a przerwanie prac odsuwa w czasie uzyskanie trwałego efektu ekologicznego.

Czytaj też:  Oto najbardziej zanieczyszczone województwa w Polsce

W trakcie sesji radni Świętochłowic przyjęli uchwałę zobowiązującą przewodniczącego Rady Miejskiej do poinformowania o zaistniałej sytuacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, Ministra Środowiska, Ministra Zdrowia i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W uzasadnieniu uchwały radni piszą:

  - Wykonawca w swoim publicznym oświadczeniu podnosimię dzy innymi, że Gmina Świętochłowice zaniechała rozliczenia prac wykonanych do końca lipca bieżącego roku, których wartość przekracza 8 milionów złotych. Ponadto wykonawca zwraca uwagę na fakt, iż od chwili zawarcia umowy gmina bagatelizowała zgłaszane przez niego problemy, które uniemożliwiały osiągnięcie zakładanego w tej inwestycji efektu ekologicznego.

Radni dodają, że biorąc pod uwagę powyższe, jak również wpływ zaistniałej sytuacji na stan finansów gminy, przeprowadzenie, w trybie pilnym, kontroli nad realizacją inwestycji przez Najwyższą Izbę Kontroli jest jak najbardziej zasadne.

Rada Miejska wyraziła także głębokie zaniepokojenie wpływem przerwania inwestycji na stan zdrowia mieszkańców miasta.

- Wielu radnych przestrzegało mnie, żebyśmy nie zgłaszali projektu tej uchwały – mówił podczas sesji radny Rafał Świerk, lidera Ruchu Ślązaków. Argumentowali, że idą wybory i prezydent będzie próbował zamieść sprawę pod dywan, bagatelizując ją i mówiąc, że to polityczny atak. Mówili, że tą uchwałą stworzymy mu wygodną zasłonę, że przedstawi się w mediach jako ofiara brutalnej przedwyborczej gry, a sedno sprawy zostanie rozmyte.

Mimo tych przestróg uważam, że przyjęcie tej uchwały to nasz obowiązek wobec mieszkańców. Nie ma polityki, gdy idzie o zdrowie i życie mieszkańców. Jest obowiązek działania – dodał radny.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • mieszkanka Świętochłowic, 2014-10-13 21:41:38

    Do Cheapgun: Faktycznie remonty dróg są przeprowadzane idiotycznie - np. ul Kubiny nie można przejechać, a właściwie nigdzie nie ma znaków informujących o tym fakcie i człowiek jak idiota musi zawracać na skrzyżowaniu.
  • Cheapgun, 2014-10-07 20:14:32

    No i bardzo slusznie. Jesli ktokowliek zawinil/manipulowal/zatail cokolwiek musi poniesc kare. A na marginesie, jeszcze tak idiotycznych inwestycji w miescie powiatowym w ciagu 2 lat nie widzialem. Korki, dziury w drogach, zle zagospodarowanie przestrzenne, chybione inwestycje.. Czas na zmiany w Swi...etochowicach i to gruntowne  rozwiń