PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni wdzięczni Bogu. Chcą sanktuarium

 • KrosnoCity.pl    13 stycznia 2014 - 10:42
Radni wdzięczni Bogu. Chcą sanktuarium

Rada Miasta Krosna chce utworzenia Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krośnie. Radni w głosowaniu przyjęli stosowne stanowisko. Tylko jedna radna wstrzymała się od głosu. Przewodniczący Rady widzi w tym szansę na poprawę sytuacji Centrum Dziedzictwa Szkła.
- Rada Miasta Krosna, wdzięczna Panu Bogu za dar Wielkiego naszego Rodaka, błogosławionego Jana Pawła II, który w dniach 9 i 10 czerwca 1997 roku nawiedził nasze miasto i krośnieńską ziemię, na której kanonizował św. Jana z Dukli i poświęcił jako widzialny pomnik swej obecności Kościół pw. św. Piotra Apostoła i Jana z Dukli - w przeddzień Jego kanonizacji - wyraża wolę i poparcie idei utworzenia w tej świątyni na mocy prawa Kościoła Katolickiego SANKTUARIUM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. - czytamy w treści stanowiska przyjętego przez Radę Miasta.

Punkt o "przyjęciu stanowiska" wprowadzono do porządku obrad w dniu sesji. Po raz kolejny, ani przewodniczący, ani żaden z radnych nie zwrócił jednak uwagi, że Statut Miasta nie przewiduje takiej formy (§ 18 Statutu Miasta). Pod projektem podpisanych było 4 radnych, w tym całe prezydium (przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady): Stanisław Słyś, Zdzisław Dudycz, Zbigniew Kubit i Stanisław Czaja.

Przewodniczący Stanisław Słyś określił, że jest to "projekt uchwały", podczas gdy wg. Statutu Rada w drodze uchwał rozstrzyga sprawy należące do jej kompetencji, natomiast deklaracje czy apele nie są już uchwałami.

Radny Kazimierz Mazur (Klub PiS) zwrócił uwagę jedynie na błąd ortograficzny - Myślę, że w stanowisku jest błąd. "(...) poświęcił jako widzialny pomnik swej obecności Kościół (...)". Kościół jest napisany wielką literą, a ewidentnie powinien być z małej - mówił Kazimierz Mazur, a Stanisław Słyś polecił błąd poprawić.

Radny Robert Hanusek (Klub Samorządowy) prosił o więcej informacji oraz pytał z czym wiąże się podjęcie tej uchwały. Odpowiedział Stanisław Słyś

- Poza uzasadnieniem, którego nie będę powtarzał i które jest oczywiste rzecz jest taka, że ma dwa wymiary: wymiar duchowy i wymiar materialny. O duchowym chyba panu radnemu nie muszę mówić. Duchowe dotyczą indywidualnie każdej osoby i nie mam na myśli Wysokiej Rady, ani tylko mieszkańców Krosna. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które nie tylko nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II i poświecił tu kościół - mówił Stanisław Słyś

- Będziemy miastem na szlaku Sanktuariów Jana Pawła II. Teraz przechodząc z części duchowej na materialną, to pielgrzymi poza realizowaniem swojego programu duchowego będą mogli korzystać z pewnych innych wartości, które nasze miasto wnosi, choćby mówiliśmy o Centrum Dziedzictwa Szkła, bo pielgrzymi chcą też więcej zobaczyć niż tylko sanktuarium. Może i kolejka będzie miała dzięki temu większe obłożenie - stwierdził Słyś.

- Czy musimy to stanowisko przyjmować dzisiaj, jeżeli ono jest tak nie do końca dopracowane? - pytał radny Kazimierz Mazur.

Stanisław Słyś odparł - Akurat jest taki okres, że zbierane są podpisy, które mają być kierowane do ks. Arcybiskupa Michalika, stąd dołączenie do tego naszego stanowiska jako przedstawicieli samorządu Krosna jest wskazane na tym etapie - przewodniczący podsumował też, że poza wskazanym błędem ortograficznym nie ma innych problemów.

Radni przystąpili do głosowania podejmując "uchwałę" o "przyjęciu stanowiska" jednomyślnie. Z obecnych tylko radna Anna Dubiel (Klub Samorządowy) nie głosowała (Piotr Lenik i Ireneusz Kwieciński byli nieobecni na tej sesji).

W uzasadnieniu "uchwały" napisano między innymi: "(...) jako Rada Miasta Krosna podejmując takie stanowisko pragniemy wyrazić hołd dla naszego świętego Rodaka, który odwiedził nasze miasto". Pełna treść "uchwały" i uzasadnienia znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej, kliknij tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ziuta, 2014-01-25 15:07:10

  Kolejny durnowaty pomysł ciemnogrodu. Ten ponoć santo subito był najzwyklejszym obrońcą pedofilów w sutannach, zamiatającym przez ponad ćwierćwiecze afery pedofilskie pod watykański dywan. I komuś takiemu być wdzięcznym, to trzeba nie mieć klepek w głowie poukładanych. Szanowni rajcy, do pracy dl...a dobra ogółu się weźcie, a nie zajmujcie pierdołami.  rozwiń
 • maja, 2014-01-15 21:07:38

  Radni wyrażnie są zastraszeni.Może jednak wymyślą jakiś inny dowód wdzięczności Bogu.A może Pan Bóg w ogóle nie potrzebuje żadnych dowodów wdzięczności ?Brawo dla odważnej radnej - wstrzymanie się od głosu w tej sytuacji - to heroiam,
 • katolik , 2014-01-15 21:03:30

  Poczekajcie z tym sanktuarium.Ten Papież jak twierdzą znawcy - nie był taki święty.Był nieszczęściem dla Kościoła .