PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni zadowoleni z komunalizacji uzdrowisk

  • Rynek Zdrowia    26 września 2012 - 11:32
Radni zadowoleni z komunalizacji uzdrowisk

Samorządowcy z województw zachodniopomorskiego i podkarpackiego są za komunalizacją uzdrowisk należących obecnie do Ministerstwa Skarbu Państwa. Chodzi o uzdrowiska w Świnoujściu i Kołobrzegu oraz w Rymanowie-Zdroju i Horyńcu-Zdroju, które chciałyby przejąć od państwa samorządy wojewódzkie.
W poniedziałek (24 września) pierwszy raz radni sejmiku samorządowego województwa zachodniopomorskiego (zarówno z ugrupowań opozycyjnych, jak i rządzących) byli jednego zdania - uzdrowiska w Świnoujściu i Kołobrzegu należy skomunalizować.

Postanowiono, że w ciągu miesiąca marszałek wyśle niezbędne dokumenty o komunalizacji do Ministerstwa Skarbu.

Czytaj też: Marszałkowie chętni do przejęcia uzdrowisk

- Liczę na to, że pozytywną odpowiedź otrzymamy już w tym roku - stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. Dodał też, że uzdrowiska nie będą wspomagane finansowo z budżetu województwa. Na inwestycje będą mogły zaciągnąć kredyt komercyjny, poręczony przez samorząd.

Podobne nastroje dominowały wśród radnych z województwa podkarpackiego. Zwolennicy komunalizacji nie obawiają się, że samorząd województwa nie będzie w stanie utrzymać Horyńca i Rymanowa.

- Uzdrowiska te wychodzą na swoje i w odróżnieniu od szpitali nie trzeba do nich dokładać. Natomiast na pewno trzeba byłoby ponieść koszty modernizacji tych ośrodków. Ale to nie problem, można tu skorzystać z drugiej transzy środków unijnych, w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 - wyjaśnił w Naszym Dzienniku Wiesław Bek, rzecznik marszałka województwa podkarpackiego.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.